ER: KURUMLAR KAZANIYOR, HALKIN BELİ BÜKÜLÜYOR

Gündem 22 Ocak 2020 16:42
Videoyu Aç ER: KURUMLAR KAZANIYOR,  HALKIN BELİ BÜKÜLÜYOR
A
a

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, yaklaşık 2 ay önce faaliyete geçen EDS’lerin uygulamada yaşanan sıkıntılar nedeniyle Düzceli vatandaşları mağdur ettiğini bildirdi. EDS’lerin devreye girmesi ile birlikte bir ayda 10 milyon TL’lik ceza kesildiği yönündeki açıklamaları anımsatan Er, "Sistem, kurumlara gelir sağlarken, halkımızın belini büküyor." ifadesini kullandı ve sistemin elden geçirilmesini istedi.

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 1 Aralık 2019 tarihinde faaliyete geçen ve vatandaşlardan çok tepki alan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’ne yönelik yazılı bir açıklamada bulundu.

"Mağdur edilen vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmeli"
Düzce'nin birçok noktasına yerleştirilen kameralarla denetim yapılan EDS'nin vatandaşları zorladığını belirten İl Başkanı Er, şu ifadeleri kullandı:
"EDS’lerin devreye girmesi ile birlikte bir ayda 10 milyon TL’lik ceza kesildiği yönünde yapılan açıklamalar, kurumlara gelir sağlarken, halkımızın belini bükmekte. Partimize gelen onlarca şikayette, sistemin bazı aksaklıkları olduğu yönündeki iddialar mutlaka araştırılıp, mağdur edilen vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmelidir. Özellikle kırmızı ışık ihlali ile ilgili kesilen cezalarda, hız limitinin 8-5-1 km olarak gösterilmesi sistemin doğru çalışıp çalışılmadığı yönünde kafamızdaki soru işaretlerini arttırıyor."

"Bir ayda 18 bin 140 kişiye kırmızı ışık ihlalinden ceza geldi"
Özellikle belirli noktalarda yer alan fotoğraf çekme sisteminin kırmızı ışık ihlallerini fotoğrafladığını belirten Ay, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bir ayda 18 bin 140 kişiye kırmızı ışık ihlalinden ceza gelmesi anlaşılabilir bir rakam değildir. Hız sınırının 70 km olduğu bir yolda ilerleyen bir aracın, ışıklara geldiği an yanan kırmızı ışıkta durma ihtimali son derece az ve tehlikelidir. Ya da orta kavşağa gelen bir aracın önünde olan kavşağı kapatan tır veya kamyon nedeniyle kavşağa girememesi ve yolun ortasında kalması kırmızı ışık ihlali midir? Ya da ışıklara gelen araç, biraz geride kalması dolayısıyla ışıklara yanaşmak için bir iki metre ilerlemesi kırmızı ışık ihlali midir? Araçlara kesilen cezalarda, araç hızlarının 5 km, 8 km hızda olması bunun kanıtı değil midir? Tüm bu şikayetler EDS yapısında cezalardaki caydırıcı olma özelliğinin anlamsız hale geldiğini ve hemşehrilerimiz için adeta bir işkence halini aldığını bizlere göstermektedir."

"EDS yeniden gözden geçirilmeli"
EDS'nin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği üzerinde duran Er, "Vatandaşlarımıza sistemin işleyişi özellikle kırmızı ışık ihlali ile alakalı daha fazla eğitici ve bilgilendirici yöntemler ve bu paralelde yeni düzenlemeler yapılması gerekmekte, vatandaş sistem ile alakalı yeterince bilgilendirilene kadar da ceza uygulamalarına makul ve geçici bir süre ara verilmelidir. Zaten doğalgaz, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlara gelen fahiş zamlar sebebi ile zor geçinen hemşehrilerimiz işleyişi ile alakalı yeterince bilgi sahibi olmadığı EDS sistemi ve cezalar sebebi ile çok zor günler yaşamakta ve yaşamaya devam edecek gibi gözükmektedir. Sistem yeterince şeffaf ve vatandaş tarafından anlaşılabilir olduğunda tekrar uygulamaya konabilir." ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri