Engellilerin istekleri var

Sağlık 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç Engellilerin istekleri var
A
a

Sadık Eratik Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Gölyaka Şubesi Olağan genel Kurul toplantısını yaptı. Yönetimin yeniden oluştuğu genel kurulda engellilerin sorunları da konuşuldu.

 

Sadık Eratik Beyaz Baston Gölyaka Şubesi olağan genel kurulunu topladı. Yeni yönetim kadrosunun belirlendiği toplantıda yönetim kuruluna İsmail Karduz,  Erdem Ay, Turgay Yılmaz, Murat Karduz ve Alaattin Yılmaz seçildi.

Toplantıda engelli vatandaşlara söz verilerek sorunlarını dilendi ve çözüm noktasında neler yapılması gerektiği görüşüldü. Düzce’deki gibi ilçe ve beldelerde de kaldırımların boş olmasını istediklerini dile getiren engelli vatandaşlar, esnaf ve kahvehanelerin kaldırımlara taştığını, engelli olmayan insanların bile zorlukla yürüdüğünü söyledi. Yanlarında bir refakatçı olmadan rahatça kaldırımları kullanmak istediklerini söyleyen engelli vatandaşlar, kaldırımların boşaltılmasını ve kabartma parke döşenmesi talebinde bulundu. Ayrıca, sağlık kuruluşlarında da kendilerine öncelik tanınarak biraz daha sağduyulu olunması çağrısında bulundular.

Görme engelli vatandaşlar için çıkartılan kartları göstererek tüm taşıma araçlarından ücretsiz yararlandıkları kartların Gölyaka’daki hiçbir otobüste geçerli olmadığını dile getiren engelli vatandaşlar, bu uygulamadan Gölyaka’da da faydalanmak istediklerini ifade etti.

İstanbul’da dernek başkanlığı yapan Hacı Sabi Okur ise özürlülerin istihdamının çok önemli olduğunu vurguladı. Okur, “Özürlülerin istihdamı çok önemlidir. Çok fazla kadro vardı ama bu kadroları dernekler olsun belediyeler olsun kontrol edilmez ise hiç kimseyi almazlar. İŞKUR’un da bu konuya dahil olması gerekiyor.” dedi.

Kendilerini acındırmasınlar

Engelli oldukları için kendilerini acındırmamaları ve başarıya ulaşmak için biraz daha çaba sarf etmeleri gerektiğini dile getiren Yılmaz, hayatından örnek vererek, “İstanbul’a gittim ve burada halk eğitim merkezinden masörlük dersi aldım. Şimdi masörüm ve mesleğimde de başarılıyım. Yakınlarıma yük olmamak için bu eğitimi aldım. Şimdi kimseye kendimi acındırmıyorum. Sadece cesaretli olmaları gerekir.” diyerek engellilere yol gösterdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri