DÜZCE TIBBİ BİTKİLERİN “ÜRETİM ÜSSÜ” OLACAK

Sağlık 6 Ekim 2020 12:48
Videoyu Aç DÜZCE TIBBİ BİTKİLERİN “ÜRETİM ÜSSÜ” OLACAK
A
a

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, katıldığı toplantılarda en yetkili mercilere Düzce iş dünyasının sıkıntı ve taleplerini aktarmaya devam ediyor. Şahin bu kez Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan bakanlığın yürüttüğü Üretim Havzası projelerine, tıbbi üretime ağırlık verilen Düzce’nin dahil edilmesini istedi. Bakan Varank bu talebi geri çevirmedi ve değerlendirmeye alınacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin’in de katılımcıları arasında yer aldığı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen 365 oda borsa istişare toplantısına katılarak oda ve borsaların bölgesel sorunlarını dinledi.
“Devletimizin sanayicilerimizin yanında olacağından şüphemiz yok”
Toplantıda konuşan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, ilçe bazlı teşvik sistemin geliştirilmesinde büyük emekleri olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti. Şahin, “Üyelerimizden son dönemlerde sıklıkla aldığımız taleplerin başında kamusal ödemeler ve bankalarla olan borçlanmalar konusunda yapılandırma yapılması hususudur. Devletimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sanayicilerimizin yanında olacağından hiçbir şüphemiz yoktur.” dedi.
“Üretim Havzası projelerinde Düzce de yer alsın” talebi
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Üretim Havzası projelerine Düzce’nin dahil edilmesinin olumlu bir adım olacağı görüşünü dile getiren TSO Başkanı Şahin, “Son yıllarda Düzce Üniversitesi ile birlikte Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği üzerine ciddi Ar-Ge faaliyetleri ve ürün belirleme çalışmaları yapıyoruz. Hatta bu çalışmalarımızın bir kısmını daha da olgunlaştırarak ticari ürün elde etme ve pazarlama aşamalarına kadar ilerledik. Bölgemizin verimli topraklarında yetiştirilmesi muhtemel bu bitkiler kozmetik ve tamamlayıcı tıp alanlarında kullanılacaktır. Bu noktada da Üretim Havzası projelerinde ilimizin de yer alması bu çalışmaların önünü açacaktır.” ifadelerini kullandı.
“Uyum içinde çalışıyoruz”
OSB genişletme çalışmaları, altyapı yatırımları ve bakanlık bünyesindeki kurumların daha aktif çalıştırılması konularında da görüş belirten Şahin, Düzce olarak hem üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları hem de kamu-sanayi işbirliği çalışmalarında birçok ile örnek olacak düzeyde uyum içinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
Bakan Varank’tan yeşil ışık
Sorulan sorulara anında cevaplar veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Üretim Havzası projeleri konusunda uzmanların yapacakları incelemeler sonucunda karar verildiğini ve bu konuda bir sonraki değerlendirme çalışmalarında gündeme getireceğini ifade etti. Varank, bakanlık bünyesinde kurumların aktif çalıştırılması hususunda ise talepleri değerlendireceklerini, daha verimli yapılar şeklinde çalışmaları için gereken düzenlemeleri ivedilikle yapacaklarını söyledi.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri