DÜZCE'NİN 'ÜMİT'İ

Gündem 11 Ekim 2018 15:20
Videoyu Aç  DÜZCE'NİN 'ÜMİT'İ
A
a

Meclis kürsüsündeki ilk konuşmasında, Düzce’nin sorunlarını gündeme taşıyan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, "2002 yılından beri yapılan tüm seçimlerde Adalet Kalkınma Partisi'ne yüksek oranda destek veren Düzce, maalesef bu verdiği desteğin karşılığını yerlerde alamamıştır." dedi. Yılmaz ayrıca Düzce'yi "Kendi bölgesinde kalkınamayan şehir." olarak tanımladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yeni yasama yılı için 1 Ekim'de açıldı. Düzce'nin milletvekillerinin meclis mesaisi de başladı. Düzce'yi AK Parti Milletvekilleri Fahri Çakır ve Ayşe Keşir ile MHP Milletvekili Ümit Yılmaz'ın temsil ettiği mecliste memleketinin sıkıntıları için kürsüye çıkan ilk isim MHP'li Ümit Yılmaz oldu.

"Layığıyla temsil etmeye Bismillah dedik, başladık"
10 Ekim'de ilk meclis kürsüsü deneyimini yaşayan Yılmaz, duygularını sosyal medya hesabından şöyle paylaştı: "Düzce'mizin sorunlarını TBMM Genel Kurulu'nda dile getirdik. Milletimizin bize gösterdiği teveccüh ile sizlerin sesi olmaya, layığıyla temsil etmeye Bismillah dedik, başladık. İlimize hayırlı olur inşallah."

Düzce'nin sorunlarını anlatmak için söz aldı
Düzce'nin sorunlarını mecliste anlatan vekil olacağını adaylığı döneminde sık sık vurgulayan Yılmaz, bu sözünü vakit kaybetmeden tuttu."Kalkınma Bankası adı altında yaptığımız bugünkü (10 Ekim) kanun teklifinde maalesef kendi bölgesinde kalkınamayan Düzce ilimiz hakkında konuşmak için söz istedik." diyen Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Düzce ilimiz 12 Kasım 1999 depremi ile ağır bir yıkım yaşadıktan sonra il olmuştur. Depremin izlerinin ve yaralarının biran önce silinmesi için il yapılan şehrimiz maalesef depremin üzerinden 20 seneye yakın bir zaman geçirmesine rağmen depremin izlerinden halen daha kurtulamamıştır. 2002 yılından beri yapılan tüm seçimlerde Adalet Kalkınma Partisi'ne yüksek oranda destek vermiş, maalesef bu verdiği desteğin karşılığını yerlerde alamamıştır."

"Üretici Ferrero isimli şirketin tekeline bırakıldı"
Düzce'nin sorunlarının gittikçe arttığını savunan Milletvekili Yılmaz, sıkıntıların başında fındık probleminin geldiğini söyledi. Yılmaz, "24 Haziran öncesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın Ordu mitinginde TMO'nun fındık alacağını söylemesine rağmen Ulaştırma Bakanı, TMO'nun fındık almayacağını söyleyerek, üreticiyi Ferrero isimli şirketin tekeline bırakmıştır. Bu gerek ilimizin gerekse ülke açısından yanlış bir tutumdur. Ülkemiz önemli bir ihracat kalemi olan fındık gelirinden maalesef gerektiği kadar gelir elde edemeyecektir. Sayın, Tarım ve Orman Bakanı’nın durumu tekrar gözden geçirmesi ve biran önce bu yanlış tutumdan vazgeçmesi gerekmektedir. Ayrıca, Ulaştırma Bakanı’nın yılbaşına kadar, TMO elinde fındığı piyasaya sürmeyeceğini açıklaması dikkatimizden kaçmamıştır. Ocak ayından sonra fındığı piyasa sürerek kimin menfaatine çalıştığı kafamızda soru işareti bırakmaktadır." dedi.

"Düzce Devlet Hastanesi'nde hekim sıkıntısı var!"
Fındık ile ilgili konuşulacak çok şey olduğunu ancak Düzce’nin yegane sorununun fındık olmadığını kaydeden Yılmaz, diğer sorunların başında Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ndeki hekim sıkıntısı geldiğini söyledi.Hastanede, kadın doğum, göğüs hastalıkları gibi birçok dalda hekim sıkıntısı yaşandığının altını çizen Milletvekili Yılmaz, "Hastanemizde bu branşlarda ya doktor yok ya da bir hekimle hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma ortamı hem hekim arkadaşları hem de Düzceli hemşehrilerimizi sıkıntıya sokmakta, polikliniklerde gerginliğe sebep olmaktadır. Düzce sağlık açısından mecburi hizmet alanına dönmesine rağmen yanlış tespit ve hekimler sayesinde halen gerekli hekim sayısına ulaşılmamıştır. Düzce’nin sağlıkla yaşadığı problemlerle çözümü, sorunların doğru tespiti biran önce aklı selim sağlanmasından geçmesidir." şeklinde konuştu.

"Hatalı planlar yüzünden Çoban Kavşağı ihtiyacı karşılamıyor"
Düzce'nin ulaşım sorununa da parmak basan Yılmaz, şunları kaydetti: "İlimizin çevre ve bağlantı yollara tamamlanmamıştır. Çevre yollarının tamamlanmaması, şehir içinden geçen E5 Karayolu’nun tıkanmasına sebep olmaktadır. Bir takım hatalı planlar neticesinde yapılan, Düzce’nin tek dalçığı olan Çoban Kavşağı, ihtiyacı karşılamamaktadır. Düzce’nin can damarları olan, Çoban, Öztürkler Kavşağı'ndaki trafik, tamamen tıkanmakta ve kilitlenmektedir. Bağlantı yollarının biran önce bitirilmesi gerekmektedir. Bundan önceki dönemde, Ulaştırma Bakanı, Düzce'ye getirilip, ağırlanmasına rağmen hiçbir plan ve proje üretilmemiştir. Yarım kalan çevre yollarına başlanmamıştır."

Alt yapı sıkıntılarını sıraladı
Akçakoca ve Yığılca'nın yıllardır tamamlanamayan yolları için ise "Akçakoca ilçemizin Karasu ile olan bağlantısı yıllardır tamamlanmamış ve gelen müteahhit ödeneği bahane göstererek işleri yarım bırakmıştır. Bunun yanında Yığılca ilçemizin bağlantı yolları devam etmesine rağmen, çok ağır ilerlemekte, Yığılcalı vatandaşlarımız, Cumhuriyetin ilk döneminden kalan yolu kullanmaktadır. Alt yapı problemlerine gelince, elektrik ve Telekom alt yapısında yeni yeni yatırımlar yapılmakta ve mevcut altyapı rehabilite edilmektedir. Vatandaşlarımız her yağmurdan sonra elektrik kesintisinden, voltaj düşüklüğünden muzdariptir. Ayrıca, Telekom altyapı problemlerine süpermen olan 4 kişilik, tek bir ekip bakmaya çalışmakta, sizde takdir edersiniz ki yetişememektedir. Biran önce, yeterli sayıya ve kaliteye ulaşması Düzce’de yaşıyan vatandaşlarımızın Telekom'da yaşadığı sıkıntıları minimuma indirecektir. Mevcutta olan Düzce Ovası, Sulama Şebeke Rehabilitasyonu Projesi'ne yazık ki hayata geçirilememiştir. Projenin hayata geçirilememesi, tarımı olumsuz yönde etkilemektedir. Biran önce bu projenin hayata geçirilmesini bekliyoruz."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri