DÜZCE KENETLENDİ

Gündem 4 Temmuz 2022 17:28
Videoyu Aç DÜZCE KENETLENDİ
A
a

Batı Karadeniz Bölgesi’nin selden en çok etkilenen illerinden olan Düzce, güç birliği ile yaralarını sarmaya devam ediyor. Beyköy’deki içme suyu hattının zarar görmesi üzerine vakit kaybetmeden rekor bir sürede yeni bir regülatör oluşturarak su problemine müdahale eden Düzce Belediyesi, susuz geçen süreçte mağduriyet oluşmaması için canla başla mücadele ederek 2 bin 300 ton suyu vatandaşlarla buluşturdu. Yine Akçakoca ve Cumayeri belediyeleri de su sıkıntısı yaşanan bölgelere itfaiye, vidanjör ve su tankerleri gönderdi.

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, kentin selden etkilenmesi ve susuz geçen süreci değerlendirerek, belediyenin tüm imkanlarıyla şehrin tamamının su ile buluşturulması için 7/24 esasına göre çalıştığını bildirdi. Başkan Yardımcısı Günden mağduriyet yaşanmaması için ise sadece son iki günde 2 bin 300 ton su dağıtımı gerçekleştirildiğini söyledi.
“Haftalarca sürecek çalışma 3 güne sığdırıldı”
Yoğun yağışların ardından ana su hattına giden yol ve su hattının kaybolması nedeniyle kent merkezinin bir bazı noktalarına su verilememesinden ötürü belediyenin ilgili birimleri tarafından insanüstü bir gayret gösterilerek yeni bir regülatör oluşturulduğunu hatırlatan Başkan Yardımcısı Hasan Günden, “Başkanımız Sayın Dr. Faruk Özlü’nün yönlendirmeleri ve işin en kısa sürede tamamlanmasına yönelik verdiği talimatla haftalarca sürecek bir çalışmayı 3 güne sığdırarak vatandaşımızı mağdur etmemek için gayret ettik.” dedi.
Her gün tankerle su takviyesi
Olumsuz hava şartları ve bölgenin durumundan dolayı aksamalar yaşandığını buna rağmen özverili çalışma sayesinde kısa sürede halledildiğini dile getiren Günden, “Bir yandan ekiplerimiz yeni regülatör yapmak için yoğun bir çalışma gerçekleştirirken diğer taraftan da vatandaşlarımızın susuz kalmamaları adına her gün tankerle su takviyesi gerçekleştirdik. Başta devlet hastanesi, camiler, kamu kurumları, yurtların depoları ve son 2 gün de Bahçeşehir’de bulunan terfi istasyonu olmak üzere toplam 200 tanker ile yaklaşık 2 bin 300 ton su takviyesi yaptık.” şeklinde konuştu.
“Borulardaki hava, suyun ilerlemesini etkiliyor”
Mahallelere yönelik oluşan talepleri de göz ardı etmeden su dağıtımlarına devam ettiklerini de dile getiren Günden, “Yeni regülatörden suyumuzu sisteme verdik. 900 kilometrelik bir hatta suyun dağılımı hemen olmuyor. Bu arada bir arızadan ötürü suyumuzu kesmek durumunda kaldık ancak kısa sürede bitirerek suyu yeniden sisteme verdik. Doğal olarak suyun ilk katlara daha hızlı gelirken, üst katlara  çıkması ise biraz zaman alıyor. Bir de boruların içerisindeki havadan ötürü suyun ilerlemesi yavaş oluyor. Bu bizim elimizde olan bir şey değil, sonuçta bölgemiz son yılların en büyük afetlerinden birininyaşadı. Düzce Belediyesi olarak halkımızın mağduriyet yaşamaması, yaşanan mağduriyetlerinde en kısa sürede giderilmesi adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.
Yanmaz: Düzce’nin yanındayız
Öte yandan Düzce’de yaşanan sel felaketi, kent merkezinde su kesintilerini de beraberinde getirmişti. Düzce’nin birçok mahallesine su verilemezken, ilçe belediyeler de su kesintisi yaşanan bölgeler için harekete geçti.
Akçakoca Belediyesi de su sıkıntısı yaşanan bölgelere itfaiye, vidanjör ve su tankerlerini gönderdi.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, “Ekiplerimiz Düzce Belediyesine gidiyor. Depolara su taşıyacak. Orada biliyorsunuz, sel mağduriyeti var. Biz de elimizden gelen katkıyı sağlamak için, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Su tankerimiz bize de lazımdı, ama biz işlerimizi hallettik, şimdi derhal Düzce’ye gönderiyoruz. Biz de köylerimize dünden beri su taşıyoruz. İnşallah oradaki sorunu da çabucak hallederler diye düşünüyorum.” dedi.
Başkan Koloğlu’ndan su desteği
Yine akış sürekliliği sağlanamayan kentin içme suyu hattının vatandaşlarda oluşturduğu mağduriyeti giderebilmek adına, Cumayeri Belediyesi de elini taşın altına koydu. İtfaiye araçlarıyla Kentin su kesintisi yaşanan bölgelerine su takviyesi sağlıyor.
Cumayeri İtfaiyesi, Düzce’de yaşanan su sıkıntısına bir nebze de olsa destek olmak adına itfaiye araçlarıyla kentin su akmayan bölgelerine su taşıyor.
Aylarca sürecek çalışmaları gece gündüz uyumadan 3 güne sığdıran Düzce Belediyesi’ne destek olmak amacıyla girişimde bulunan Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, “Sosyal belediyeciliğin gereği olarak, belediyelerin öncelikli görevi vatandaşların ihtiyaç duyduğu her alanda hizmeti hızlı bir şekilde götürmektir.” dedi.
“Şimdi birlik olma zamanı”
Bahçeşehir ve Beyköy’de suların hiç akmamasından dolayı suyu öncelikli olarak oraya götürdüklerinin altı çizildi. Belediye’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“İlimizde meydana gelen sel felaketinde etkilenen, içme suyu şebekeleri zarar gören belediyelerimize destek amacıyla, Cumayeri Belediyesi olarak Düzce Bahçeşehir ve Beyköy ’deki vatandaşlarımızın su ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Şimdi birlik olma zamanı. Cumayeri İtfaiyesi her yerde…”
 
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri