DÜZCE'DE MUSLUKTAN AKAN SU İÇİLEBİLİR

Gündem 8 Ekim 2018 18:16
Videoyu Aç DÜZCE'DE MUSLUKTAN AKAN SU İÇİLEBİLİR
A
a

Hala katı atık depolama tesisine kavuşamayan Düzce'nin pilot il olduğu ‘Sıfır Atık’ Projesi kapsamında Düzce Üniversitesi tarafından çalıştay düzenlendi. Projenin en önemli paydaşlarından olan Düzce Belediyesi'ni temsilen çalıştayda hazır bulunan Belediye Başkanı Dursun Ay, konuşmasında son günlerde musluklardan çamurlu su akması nedeniyle vatandaşın gösterdiği tepkiye değindi. Belediyenin Beyköy'deki tesislerinde suyu arıttığını belirten Başkan Ay, "Yani suyumuz dağdan geliyor ve ister istemez bu su bulanık oluyor. Oysa suyumuz arıtılmadığında da tertemiz bir su. Şehrimizde musluktan akan su içilebilir." dedi.

Tüm Türkiye’de çöp ayrıştırma ve atıkların ekonomiye geri dönüşümünü sağlamak amacıyla başlatılan ‘Sıfır Atık’ Projesi kapsamında pilot il Düzce’de çalışmalar sürüyor. Bu doğtultuda Düzce Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Sıfır Atık Yolculuğu Düzce İli Çözüm Önerileri” Çalıştayı'na Düzce Vali Yardımcısı İsmail Sündük, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, akademik heyet ve yetkililer de katıldı. Toplantıda atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşüm alışkanlığının kalıcı şekilde oluşturulması konularında bilgiler anlatılırken Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay da yaptığı konuşmada belediye olarak atıkların bertarafı ve geri dönüşüm konusunda yapılan çalışmalardan söz etti.

"Suyumuz dağdan geliyor ve ister istemez bu su bulanık oluyor"
"Ben belediye başkanı olarak tam işin ortasındayım." diyen Başkan Ay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yani üniversitemiz teorik olarak bize öncülük yaparken biz belediye olarak hem teorik hem de pratikte atık konusunda işin içindeyiz. Öncelikle hocam şunu söyledi; kalkınmış bir şehirden bahsederken o şehrin musluklarından su içilmesi gerektiğini söyledi. Biz de Düzce Belediyesi olarak suyumuzu arıtıyoruz. Yani suyumuz dağdan geliyor ve ister istemez bu su bulanık oluyor. Oysa suyumuz arıtılmadığında da tertemiz bir su. Şehrimizde musluktan akan su içilebilir. Suyumuzu arıttıktan sonra kullanıma sunuyoruz. Kullanılmış suyumuzu da arıtıyoruz."

"Çöplerin bertaraf edilmesi konusunda önümüzde güçlükler var"
Su arıtmanın yanı sıra Düzce Belediyesi'nin sorumluluk alanındaki tüm çöpleri topladığını kaydeden Başkan Ay, "Bu çöplerin bertaraf edilmesi konusunda önümüzde güçlükler var, bunları da çözmeye çalışıyoruz. Şunu özellikle belirtmek istiyorum; atıklarımızı bir araya getirdiğimizde çöp oluyor ama ayrı ayrı toplandığında hepsi birer ekonomik değer oluyor. Bunu bilmemiz lazım. Ekiplerimiz bu konuda çalışıyor. Biz de artık ‘Sıfır Atık’ Projesi'ne geçeceğiz. Şehrimizde atıkları ayrı ayrı toplayarak onları ekonomiye kazandıracağız. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Üniversitemiz, valiliğimiz ve çevre belediyelerimizle birlikte hareket ediyoruz. Katı atık birliğimizle çalışmalarımızı yapıyoruz. Sonuç olarak ayrı ayrı atıklarımızı ayırdığımızda ekonomiye katkıda bulunuruz. Sizlerin bugünkü çalışmalarınız çok önemsiyoruz. Buradan çıkan sonuçlara göre biz de atacağımız adımları yönlendireceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri