DURU: SORUNLAR DAĞ GİBİ OLDU

Gündem 17 Eylül 2018 16:40
Videoyu Aç DURU: SORUNLAR  DAĞ GİBİ OLDU
A
a

CHP Düzce İl Başkanı İlhan Duru, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının dağ gibi biriken sorunlarla başladığını savundu. 16 yılda, 6 milli eğitim bakanının değiştiğini vurgulayan Duru, eğitimde 1+8+4 sistemine geçilmesi gerektiğini belirtti.

Yeni eğitim yılının başlaması dolayısıyla yapılan açıklamalarda sorunlara parmak basılmaya devam ediliyor. Dün başlayan 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Düzce İl Başkanı İlhan Duru, hem sıkıntılara değindi hem de çözüm için önerilerde bulundu.

Mücadelemiz devam ediyor, edecek”
Duru, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2018-2019 eğitim ve öğretim yılı dağ gibi biriken sorunlarla başlıyor. 16 yılda, 6 milli eğitim bakanı değişti. Şimdi görev sırası 7. milli eğitim bakanında. Eğitim sistemini planlı bir şekilde; laik, bilimsel ve demokratik hedefinden uzaklaştıranlar, ellerini ovuşturarak bekliyor. Eğitim; 81 milyonun sorunudur, gelecek planıdır, umududur. AK Parti'ye ve tek adamların inisiyatifine bırakılmayacak kadar hayati bir konudur. Eğitim sistemini felç edenler boşuna heveslenmesin, karanlık hedeflerine ulaşamayacaklar. Kimse umutsuzluğa kapılmasın... Eğitim çözümsüz değildir. Biz varız. Laik, bilimsel, demokratik ve parasız eğitim hakkının herkese verilmesi için mücadelemiz devam ediyor, edecek.”

Karma eğitimden vazgeçilemez”
Eğitim sisteminde baş gösterdiğini belirttiği 12 sorunu da ele alan Duru, şu önerilerde bulundu: “Eğitimde fırsat-imkan eşitliği sağlanmalıdır. Ülkemizin kıt kaynaklarını betona değil beyne kanalize etmeliyiz. Eğitimin bilimsel niteliğini korumalıyız. Eğitimde paradigma değişikliğine ihtiyaç vardır. Eğitimde dönüşüm yaparken partizanca davranmamalıyız. eğitim, partizanca siyasetin uygulama alanı değildir. Sınav odaklı eğitim derhal terk edilmelidir. Eğitimde liyakat esas alınmalıdır. Darbeci eğitim zihniyetinden vazgeçilmelidir. Eğitimde 1+8+4 sistemine geçilmelidir. Öğretmenlere hak ettikleri değer verilmelidir. Karma eğitimden vazgeçilemez.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri