DURAN İKTİDARA YÜKLENDİ

Siyaset 4 Aralık 2017 16:18
Videoyu Aç DURAN İKTİDARA YÜKLENDİ
A
a

CHP Düzce Merkez İlçe Başkanı Alaettin Duran, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin müdahale fındık alımlarını durdurduğunu açıklayarak iktidara yüklendi. Daha önce rekolte ile oynayanları belgeleri ile ifşa ettiklerini dile getiren Duran, “Bunları hukuk görmedi, AK Parti iktidarı duymadı, Rekabet Kurulu harekete geçmedi. AK Parti İl Başkanı ise sorunları FETÖ’ye bağladı ve AK Part

CHP Düzce Merkez İlçe Başkanı Alaettin Duran yaptığı yazılı basın açıklaması ile son yıllarda üreticisinin yüzünü güldürmeyen fındık fiyatlarına ilişkin iktidarın 1 Kasım 2015 seçimlerinde istikrar sözü verdiğini ancak yerine getirmediğini savundu.

AK Parti iktidarı adeta üç maymunu oynuyor”
CHP olarak fındık konusuna yönelik daha önce defalarca açıklamalarda bulunduklarını dile getiren Duran, “Gelinen noktada iktidarın gereğini yapmadığını gözlemlemekteyiz. Konu fındık olduğunda AK Parti iktidarı adeta üç maymunları oynamakta ve yaklaşık 8 milyon üreticinin mağdur edilmesine kayıtsız kalmaktadır.” dedi.

Tekelleşmiş fındık sektörü 8.5 TL civarına kadar fiyatları düşürmüştür”
Duran, TMO’nun müdahale alımlarını durdurduğunu ve fındık sektörünün tekel yapılaşmasının hakimiyeti altına girdiğini savunarak, şöyle konuştu:
“Çünkü artık rekabet ortamı ortadan kalkmıştır. TMO’nun müdahale alımları sırasında belirlediği 10 TL alım fiyatlarına rağmen; tekelleşmiş fındık sektörü 8.5 TL civarına kadar fiyatları düşürmüştür. AK Parti iktidarı ise bu duruma kayıtsız kalmış, TMO’nun fiyatını taban fiyat olarak kabullendirecek siyasi iradeyi ortaya koyamamış, tekelci yapılaşmaya karşı herhangi bir yaptırım uygulatamamıştır. TMO’nun da piyasadan çekilmesi ile üreticiler adeta kaderine terk edilmiştir.”

İktidar görmezden geliyor”
Fındık sektörünün sorunlarını sıklıkla dile getirdiklerini söyleyen Duran şu ifadelerde bulundu:“Tekelci yapılaşmanın fındık tüccarlarına attığı sms’leri ifşa ettik. Bu sms’ler ile sektörün tek fiyat halinde dizayn edildiğini ve rekabet ortamının ortadan kaldırıldığını açıkladık. Yine rekolte ile oynayanları belgeleri ile kamuoyuna sunduk. Tüm bu açıklamalarımızı hukuk görmedi, AK Parti iktidarı duymadı, Rekabet Kurulu ise harekete geçmedi. AK Parti il başkanı ise fındık sektöründeki sorunları FETÖ’ye bağladı ve AK Parti’nin can simidine sarıldı.”

İktidar üreticisini kaderine terk etti”
Duran son olarak AK Parti’nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde millete istikrar sözü verdiğini belirterek, “Kimsesizlerin kimi olduğunu iddia eden AK Parti iktidarı 8 milyon fındık üreticisini kaderine terk etmiş ve bir tekelci firmanın üreticinin emeklerini sömürmesine göz yummaktadır.” diye konuştu.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri