DEPREM ENDİŞESİ

Gündem 15 Nisan 2018 13:11
Videoyu Aç DEPREM ENDİŞESİ
A
a

Son haftalarda Bolu, Düzce ve Sakarya üçgeninde art arda yaşanan depremler yine aynı soruyu akıllara getirdi: “Bu depremler daha büyük bir depremin habercisi mi?” Gölyaka’da peş peşe yaşanan depremler sonrası Manşet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Kaynak, bu depremlerin yüzde 51 olasılıkla risk taşımayan depremcikler olabileceğini belirtmişti. Son Hendek depremi ile artan tedirginlik sonrası görüşlerini aldığımız Kaynak, yine rahatlatan bir açıklama yaptı ve “Öncü deprem karakteristiği taşımıyor.” dedi.

Hendek’te meydana gelen 3.9 şiddetindeki depremin ardından Kocaeli Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi, Jeozifik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Uğur Kaynak’tan değerlendirme aldık. Gölyaka’da peş peşe yaşanan depremler sonrası Manşet Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Kaynak, 2 ihtimal üzerinde durmuş ve söz konusu sarsıntıların yüzde 51 olasılıkla çöküntü yani risk taşımayan depremcikler olabileceğini belirtmişti. Kaynak, yüzde 49’luk olasılıkta ise Gölyaka’nın doğusuna doğru bir ilerleme olabileceğine işaret etmişti.

Tehlikeli bir anaşokun öncüleri olamayacağını söyleyebilirim”
Kaynak, Hendek depremin sonrası ise şu bilgilendirmede bulundu: “Düzce Tektonik Yongası’nın kuzeyinde oluşan ve oluşacak depremlerin gerdirme zorlamasından, güneyinde oluşan ve oluşacak depremlerin sıkıştırma zorlamasından oluştuğunu ve oluşacağını tekraren vurgulamalıyım. Bu açıklamanın yardımıyla, bu tektonik yonga çevresinde oluşturabileceği sürpriz bir anaşokun, daha önce de belirttiğim gibi, tektonik yonga sınırları üzerinde veya çok yakınlarında olması beklenilir. Öyleyse bu kuzey ve güney depremcikleri, bir öncü karakteristiği taşımamalıdır. Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ)’nda oluşacak bir anaşokun bu yörede değil de, Bolu – Gerede segmentinde oluşmasını beklemek için yeterli nedenlerimiz var. Diğer taraftan bu yonga kuzeyi depremlerin tam olarak bir doğru hat üzerinde konuşlanmaları da çok özel bir mesaj vermektedir. Bu çizginin, yonga kuzey sınırına koşut olarak yay çizmesi beklenilirken, böyle doğru çizmesini, ancak yonganın derinlerdeki kuzey sınırının izdüşümüne yorabiliriz. Bu durumda tektonik yonga tam dikey değil, hafiften güneye doğru eğimli olarak durmaktadır. Zaten Tektonik Yonga da ancak bir eklem yeri mekanizmasının sonucunda oluşabilirdi. Sonuç olarak; ben bir ayrıntıyı daha fark etmiş oluyorum ama takipteki arkadaşlarım için bu depremlerin tehlikeli bir anaşokun öncüleri olamayacağını söyleyebilirim.”

Depremi önceden tahmin etme konusunda dünyadan daha ilerideyiz”
Öte yandan Manşet Gazetesi’ne yaptığı daha önceki açıklamada Kaynak, Türkiye’de depremi önceden tahmin etme konusunda yürütülen çalışmalar hakkında, “Dünyadan daha ilerideyiz. En azından 8-10 farklı yöntemle jeofiziksel alanlar belirlenerek uydu vasıtasıyla yapılarak kontrol merkezlerine gönderiliyor. Sadece Marmara Bölgesi’nde 50’nin üzerinde kontrol merkezi bulunuyor.” demişti.

Ya 1 saniye sonra ya da 30 yıl içerisinde olacaktır”
Yıllardır konuşulan Marmara Depremi konusunda da “1912 yılında batıda, 1999 yılında ise doğuda bir enerji boşalması yaşandı. Ortada ise gerilim arttı. Ya 1 saniye sonra ya da 30 yıl içerisinde Orta Marmara Depremi’nin yaşanması bekleniyor. Tahimini büyüklüğü ise 6.6 ila 7.6 arasında olur.” şeklinde konuşmuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri