DENEYAP ATÖLYELERİ KAPILARINI AÇIYOR

Eğitim 16 Ocak 2019 17:30
Videoyu Aç DENEYAP ATÖLYELERİ KAPILARINI AÇIYOR
A
a

Deneyap Atölyeleri projesinde harekete geçildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TÜBİTAK işbirliği ile hayata geçireceği projeyle teknolojik yıldızlarının yetişmesi bekleniyor. En kısa zamanda 81 ile yayılması öngörülen proje öncelikle 12 ilde açılacak atölyeler ile start alacak.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu hayata geçirilen Deneyap Teknolojosi Atölyesi projesine start verildi. 81 İlde hata geçirilecek olan Deneyap Atölyeleri ile geleceğin teknoloji yıldızları yetişecek.Deneyap Teknoloji Atölyelerinin ilk kısmı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacak. Proje ile teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirilmesi amaçlanıyor. Kurulacak teknoloji atölyelerinde Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji ve Yapay Zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek. Ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere iki yaş grubunda, 3 yıllık bir program sunulacak atölyelerde eğitim ücretsiz olacak.
ATÖLYELERE SINAVLA ÖĞRENCİ ALINACAK 
İlgili yaş grubunda bulunan öğrencilerin Deneyap Teknoloji Atölyelerine katılabilmeleri için tek şart ise, yapılacak iki aşamalı seçme sınavında başarılı olmaları. Belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi tarafından, ilgili illerde yapılacak sınavın başvuru dönemi ise 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri olarak belirlendi. Sınav başvuruları, eğitimin kendisi gibi ücretsiz.
Tüm Türkiye’de, geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen Deneyap Türkiye, hızlı bir şekilde diğer illerde de yaygınlaştırılacak. Bu gelişim imkânının, 2020 yılsonuna kadar 81 ildeki gençlerle buluşturulması planlanıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri