DENEY HAYVANI YETİŞTİRİLECEK

Eğitim 3 Temmuz 2017 11:58
Videoyu Aç DENEY HAYVANI YETİŞTİRİLECEK
A
a

Düzce Üniversitesi "Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi" kuruldu. Ege ve Marmara başta olmak üzere bir çok üniversite bünyesinde bulunan ve kısa adı DEHAMER olan merkezde deney hayvanları kullanılarak yapılan araştırmalar için uygun standartlarda deney hayvanı (sıçan, fare) yetiştirilecek.

Düzce Üniversitesi, araştırma ve uygulama merkezlerine bir yenisini daha ekledi. Doğadaki faydalı ve ekonomik değeri olan bitkilerin ekonomiye kazandırılması amacıyla kurulan Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden sonra deney hayvanlarının uluslararası standartlarda üretilerek bilimsel araştırma, uygulama ve eğitim faaliyetlerinde kullanımını sağlamak amacıyla Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEHAMER) kuruldu.

Birçok faaliyete ev sahipliği yapacak

Uygulama yapacak araştırmacıların, deney hayvanlarıyla yaptıkları bilimsel çalışma süreçlerini evrensel etik ilkelere uygun olarak yürütmelerine olanak sağlayacak Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi; eğitim, araştırma ve uygulama projeleri gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapacak.

Barınak da açabilecek

Faaliyetlerini ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaparak yürütecek merkez, eğitim ve araştırmalar için uygulama laboratuvar kurma; kurs, seminer ve konferanslar düzenleme; konuyla ilgili kitap, broşür, dergi, makale ve benzeri bilimsel dokümanlar hazırlama gibi çalışmalar gerçekleştirecek. Deney hayvanlarının hijyenik ve sağlıklı ortamlarda yetiştirilmeleri için barınak açma imkanına da sahip olan merkez, bünyesinde üretilmeyen hayvan tür ve soylarını yurt içi veya yurt dışı yasal üreticilerden temin edebilecek.

Deney hayvanı tür ve soylarına yönelik arşiv oluşturulacak

Deney hayvanı tür ve soylarına yönelik arşivin de oluşturulacağı Düzce Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi, faaliyet alanlarına giren konularda gereken alt yapı ve teknik desteği sağlayarak deney hayvanlarıyla ilgili uygulama, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini yürütecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri