CUMA HUTBESİNDE DİKKAT ÇEKİLDİ

Gündem 3 Şubat 2017 15:39
Videoyu Aç CUMA HUTBESİNDE DİKKAT ÇEKİLDİ
A
a

Diyanet İşleri Başkanlığı tüm camilerde okunan cuma hutbesinde nikah konusunu ele aldı. Hutbede imam hatipler tarafından paylaşılan boşanma rakamları ürkütücü boyutlara ulaştığı gözler önüne serildi. 2015 yılında Türkiye’de 131 bin 830 çiftin boşanması nedeniyle 109 bin 978 çocuğun, anne şefkatinden ve baba merhametinden mahrum bırakıldığı kaydedildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm camilerde okunan Cuma hutbesinde “ahit, akit ve misak olarak nikâh” konusu ele alındı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din hizmetleri genel müdürlüğü tarafından hazırlanan hutbede Türkiye’de son dönemlerde sıkça eleştirilen izdivaç programları ile boşanma durumlarındaki artışa dikkat çekildi.

Nikâhsız Birliktelikler Özendiriliyor
Bazı yayınlarda aile mahremiyetinin çiğnenmesi ve nikâhsız birlikteliklerin adeta özendirilmesi aile anlayışında büyük tahriplere yol açtığı belirtildi.

Evlendirme Programlarıyla Aile Değerleri İstismar Ediliyor
Evlendirme adı altında yapılan programlarda ise aileye yönelik değerlerin istismar edilmesi ve ayaklar altına alınmasıyla aile müessesesi itibarsızlaştırıldığı kaydedilerek “Diğer yandan ihanet, aldatma, şiddet gibi sebeplerden dolayı işlenen cinayetlerin, kararan hayatların, dağılan yuvaların, tükenen umutların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.” denildi.Bu tür olumsuzluklardan en fazla masum çocukların ve kadınların etkilendiği ifade edilerek boşanma sayılarındaki artışın ürkütücü boyutlara ulaştığı dile getirilerek rakamlar paylaşıldı.“2015 yılında ülkemizde 602.982 çift evlenirken, 131.830 çift boşanmıştır. Bu boşanmalar neticesinde 109.978 çocuk, anne şefkatinden, baba merhametinden mahrum bırakılmıştır.” İfadeleri kullanıldı.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri