ÇİFT CİNSİYETLİ VATANDAŞIN DRAMI

Gündem 6 Ocak 2019 15:28
Videoyu Aç ÇİFT CİNSİYETLİ VATANDAŞIN DRAMI
A
a

Cumayeri’nde yaşayan Bülent Coşğun doğuştan çift cinsiyetli olarak dünyaya geldi. Tedavi süreci başladığı günden bu yana sağlık sorunları ile mücadele eden Bülent, yaşadığı çevrede de dışlanıyor. Artık sıkıntılarının son bulmasını isteyen Bülent, tedavisinin yapılması noktasında yetkililere çağrıda bulundu. Diyanet’ten de bir istekte bulunan Bülent kendisi gibi olanların anlaşılması için, “Ben ölünce beni kadın mı yıkayacak, erkek mi yıkayacak?” diyerek bir açıklama istedi.


Düzce’nin Cumayeri ilçesine bağlı Çelikdere Köyü’nde yaşayan Bülent Coşğun, doğuştan çift cinsiyetli olarak dünyaya geldi. Çocuklarının çift cinsiyetli olduğunu aile ise hemen tedavi sürecine başladı ancak gelişmeler Bülent’in lehine sonuçlanmadı. 
Bugün 39 yaşında olan Bülent Coşğun tek cinsiyete sahip olabilmek için ilk sameliyatını 20 yaşında oldu. Bu yaşında kadar ise toplamda 34 kez ameliyat geçirdi. 
 Tedavi sürecinin başladığı günden bu yana sağlık sorunları ile mücadele eden Coşğun, bir de toplum baskısı ile karşı karşıya. Ailesinin kol kanat gerdiği ancak çevredekilerin alay konusu olan Bülent, yaşadıklarının artık son bulmasını istiyor.
“20 yaşında cinsiyetimle ilgili ilk ameliyatım 5,5 saat sürdü”
Bülent Coşğun, yaşadığı tedavi sürecini şöyle anlattı: “Ben 1979 doğumluyum. Cumayeri Çelikdere köyünde doğdum. Doğuştan çift cinsiyetli doğdum. Yaşım şimdi 39. Bu yaşıma kadar 34 defa ameliyat oldum. İlk ameliyatımı 8 yaşımda oldum. Yumurta ameliyatı oldum. 20 yaşında İstanbul’da özel bir hastanede erkek yapmaya çalıştılar beni. En ağır basan kadınlık hormonum. Doktor hiçbir zaman ne istiyorsun diye sormadı. Ailem beni erkek yapmaya çalıştı. Hiçbir şey olamadım. 20 yaşında cinsiyetimle ilgili ilk ameliyatım 5,5 saat sürdü. Kadınlık hormonuna benzer bir hormonum vardı onu kapattılar.”
“Çok dışlanıyorum, sokağa çıkamıyorum”
Kapatılan idrar yollarımın açılması için Umut Tepe’de tekrar ameliyat olduğunu söyleyen Coşğun, şöyle devam etti: “Melih Çuhan Bey açtı. İdrar yapmakta çok zorluk çekiyorum. Başvurmadığım kapı kalmadı. Hiç kimse bana yardımcı olmuyor. Sesimi duyan yok. Doğuştan çift cinsiyetli olmak kötü bir şey değil. Ben de insanım. Allah’a inanan bir insan bana bir şey söylemesine gerek yok. Kapalı insanlar en çok benim hayatıma karışıyor. Çok dışlanıyorum, sokağa çıkamıyorum. İnsanlardan çok yoruldum. Ben topluma giremiyorum. Çekmediğin çile kalmadı. Dayanacak gücüm yok. Ailemin desteğiyle doktora gidip geliyorum. Ailem olmasa ben ne yapacağım. Allah razı olsun ailemden.”
“Ben gideyim kadın olayım, cinsiyet değiştireyim diye bir derdim yok. Ben sadece idrarımı yapmak istiyorum.” diyen Bülent, tedavi masrafının 15 bin TL olduğunu söyledi.
“Ben ölünce beni kadın mı yıkayacak, erkek mi yıkayacak?”
Yüzde 61 özürlü olduğunu ve özürlü maaşı ile geçimini sağladığını kaydeden Bülent Coşğun, bir an önce sağlığına kavuşmak istediğini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da bir istekte bulundu. Bülent son olarak şunları kaydetti: “Bir istediğim de camilerde Cuma günleri hutbelerinde çift cinsiyetliliğin ne demek olduğunun anlatılmasını Diyanet’ten çok istiyorum. Çift cinsiyetliliğinin ne olduğunu, bizim gibi insanların nasıl olduğunu kitaplardan ayet vererek devletimden de istiyorum Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da anlatmalarını istiyorum. Bir açıklama istiyorum. Allah rızası için. Ben ölünce beni kadın mı yıkayacak, erkek mi yıkayacak? Ölüm var ölüm. Bu dünya önemli değil ölüm var.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri