CHP’DEKİ İÇ KRİZ SANDIĞA YANSIDI

Siyaset 26 Haziran 2018 12:18
Videoyu Aç CHP’DEKİ İÇ KRİZ SANDIĞA YANSIDI
A
a

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri için Düzce’de “En az 1 vekil” iddiası bulunan Cumhuriyet Halk Partisi, seçimde hüsran yaşadı. 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyun yüzde 2’sini kaybeden parti, Düzce’de 3. parti olurken bunun en büyük sebebinin seçimler öncesinde parti içerisinde yaşanan huzursuzluklar gösterildi.

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri sona erdi. Yeni sistemin ilk seçiminin en iddialı partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise Düzce’de ciddi bir oy kaybı yaşadı. Bir önceki seçim olan 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri’nde yüzde 16,4 oy alan CHP, bu seçimde oyunu yüzde 14.3’e çekmesi, ‘CHP’nin oyları Düzce’de eridi’ şeklinde yorumlandı.

Parti içi meseleler sandığa yansıdı
CHP’nin Düzce’de kan kaybetmesinin başlıca sebebinin ise, parti içinde yaşanan anlaşmazlıklar ve çeşitli olaylar olduğu gösterildi. CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, milletvekilliğine soyunmak için partideki görevinden istifa etti ve parti içinde Tozan’a yakınlığı ile bilinen İl Saymanı Vildan Cemşit Tozan’ın yerine göreve getirildi. Tozan’ın milletvekili adayı gösterilmemesi üzerine Cemşit ile Tozan’a yakın olan parti yönetim kurulu üyeleri, partideki görevinden istifa etti. CHP’nin Düzce’de kan kaybetmesinin en büyük nedeni olarak gösterilen bu küskünlük de beraberinde partilileri ayrılığa sürükledi. Bunun da en büyük yansıması seçmenin son sözü söylediği ‘sandıkta’ oldu.

Teber de kesin bir dille kabul etti
CHP’nin Düzce 1. Sıra Milletvekili Adayı Zafer Teber de yaptığı açıklamada parti yönetiminin istifa etmesi ile birlikte seçimlere teşkilatsız girilmesinin oyların kaybedilmesinde etkisinin olduğunu kesin bir dille vurguladı.

Adaylar arasında uyum yoktu
Diğer taraftan milletvekili adayları Zafer Teber ve İlknur Başak Tütüncü’nün birlikte, Hasan Servet Öktem’in ise ayrı seçim çalışması yürütmesi dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Tüm bu gelişmelerin ışığında hem parti içi meselelerin böyle kritik bir zamanda patlak vermesi hem de adaylar arasında uyumun yakalanamaması CHP’nin oy kaybetmesine neden olduğu görüşünü ön plana çıkardı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri