BU TESTİ YAPTIRMAYAN ALAMAYACAK!

Sağlık 23 Ocak 2017 14:58
Videoyu Aç BU TESTİ YAPTIRMAYAN ALAMAYACAK!
A
a

Sağlık Bakanlığı gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için harekete geçti. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan birinin antibiyotik kullanmasına dikkat çeken Bakan Recep Akdağ, doktorların artık hızlı şekilde sonuç veren beta testi ile hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına karar vereceğini söyledi.

Gelişigüzel kullanılan antibiyotiklere karşı Sağlık Bakanlığı önemli bir karar aldı. Artık hastanın doktoru antibiyotik yazmaya zorlama dönemi bitecek. Dünyada antibiyotik kullanımının yaygın olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye'de gereksiz ilaç yazılmasının önüne geçilecek. Bunun için aile, çocuk, KBB ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene sırasında kısa sürede tespit edecek bir test verilecek.Açıklama Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan geldi. Akılcı Antibiyotik Kullanımı Lansman Toplantısı'nda konuşan Bakan Akdağ, bakanlığının yeni çalışmaları hakkında bilgi verdi.

"Her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor"
Türkiye'de yaygınlık gösteren gereksiz antibiyotik kullanımına değinen Akdağ, "Antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Ülke olarak bunun üstesinden geleceğiz. Hasta, antibiyotik kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir. Hastalar, doktorları antibiyotik yazmaya zorlamamalıdır. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor. Bakteri kaynaklı hastalıkta antibiyotik kullanılır ancak virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz." dedi.

"Nezle ve grip antibiyotik kullanılmaz"
Antibiyotiklerin alerji de yapabileceğini vurgulayan Bakan Akdağ, "Nezle ve grip başta olmak üzere başka hastalıklardan korunmak içinde antibiyotik kullanılmaz" diye konuştu.

Hızlı Beta Testi belirleyici olacak
Aile, çocuk, KBB ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene sırasında tespit edecekleri test verileceğini dile getiren Akdağ, "Beta, hızlı beta testi ile belirlenecek. Çünkü boğaz kültür testi uzun sürüyor, ancak hızlı beta testi ile hastada beta çıkarsa antibiyotik kullanılacak" ifadesini kullandı.
Akdağ ayrıca hekimlerin de bu konuda bilinçlendirileceğini aktardı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri