BU KIŞ DA ZEHİR SOLUTMAYIN!

Gündem 10 Ekim 2018 12:22
Videoyu Aç BU KIŞ DA ZEHİR SOLUTMAYIN!
A
a

Kış ayları kapıya dayandı, “sinsi tehlike” baş göstermeye başladı. Düzce’de özellikle aralık ve şubat ayları arasında tavan yapan hava kirliliğine Doğalgazı Yaygınlaştırma Projesi ile çözüm aransa da henüz istenilen sonuçlara ulaşılamadı. Bu kış da zehir solunmaması için önlemlerin arttırılması beklenirken, Düzce’nin bu önemli sorunu hakkında röportaj yaptığımız vatandaşlar, çalışmaların yetersiz, cezai yaptırımların ise etkisiz olduğunun altını çizdi.

Soğukların kapıya dayanması ile Düzce’de ‘kirli hava’ tedirginliği de başladı. Hem şehrin çanak şeklinde bir yapısı olması nedeniyle hava sirkülasyonunun sağlanamaması hem de ısınma amaçlı kömür kullanımının yoğun olması Düzce’yi bu önemli sorunla karşı karşıya bırakıyor. Her kış özellikle sabah ve akşam saatlerinde vatandaşa adeta nefes aldırmayan hava kirliliğine karşı Doğalgazı Yaygınlaştırma Projesi ile çözüm aranmaya devam ederken, haber ekibimiz sokağa çıktı ve kirli hava sorunu hakkında vatandaşların görüş ve önerilerini aldı.

Çalışmaları yeterli bulmuyorum”
Kış ayları ile birlikte hava kirliliği tehlikesinin de yaklaştığını belirten ve sorunun nedenlerin sıralayan Mustafa Doğan şu ifadelerde bulundu: “Bu hava kirliliği sis ve duman dere yataklarından kaynaklanıyor. Bir de bu kalitesiz kömürlerden… Şuanda geçerli olan doğalgaz, kömür yakılacak diye bir kanun maddesi zaten yok. Herkes istediği yakıtı yakıyor zaten. Ama denetlenirse bir kalite konulursa bu duruma halk ona yönelirse biraz daha temiz havamız olur diye düşünüyorum. Bu konuda yapılan adımları yeterli bulmuyorum. Zaten 4-4’lük olma şansı yok. Ama 4’te 3’lük olur, 4’te 2’lik olur yalnız bunun üzerine gidilmesi gerekir.”

Havayı kirleten sigara”
Bir diğer vatandaş Hacer Türken ise hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olarak sigarayı gösterdi. Türken şöyle konuştu: “Hava kirliliğinin nedeni bence sigara, sigara içilmemesi gerekiyor. Zaten havayı kirleten sigara. Kömüre, sigaraya çok karşıyım ben. Bunun için para cezası verildi ama kimse uygulamadı.”

Doğalgaz kullanımının arttırılması lazım”
Cenkay Tuncel da hava kirliliğinin arttığına dikkati çekerek, “Kış yaklaştıkça soba kullanımı arttığı için kömür dumanından dolayı daha fazla kötüleşiyor. Doğalgaz kullanımının arttırılması lazım, araçların şehir içine girmesinin engellenmesi lazım. Bu şekilde bir şeyler yapılmalı. Bir çaba gösteriliyor ama bana göre yeterli değil.”

Kirlilikten başka yüzde 80 de nem var”
Soruna farklı açıdan bakan Süleyman Ertuğral, “Hava kirli. Ama kirlilikten başka yüzde 80 de nem var. Zaman geliyor, nefes aldırmıyor bana. Bu hava kirliliğinin önüne geçmemiz için kömür yakmamamız lazım. Yoğunlukta kömür yakılıyor zaten. Bu hava kirliliğini kömür arttırıyor. Ama baktığımda eskisinden biraz daha iyi yapılıyor çalışmalar.” dedi.

Hava alabileceğimiz yer yok”
Son olarak Aytekin Özveren ise şu ifadelere yer verdi: “Hava kirliliği her zaman var. Düzce’nin kuruluşu baştan yanlış. Kuzey-güney doğrultusunda rüzgar almıyor. Caddeler kapatılmış, hava alabileceğimiz yer yok. Denizden gelen rüzgar kapalı ve ne yapılırsa yapılsın çözülmez. Doğalgaz da bir çözüm değil. Bu böyle devam eder. Her taraf doğalgaz da olsa, araç egzoz gazları yerdeki kirlilik yine insanları etkiler. Araç yoğunluğundan dolayı egzoz gazları çok fazla ve bu zararlı gazları rüzgar dağıtamıyor. Kuzeyden gelecek rüzgar o da esmeyince olmuyor. Benim oturduğum yerde halen kömür odun yakılıyor. Ben lisedeyken boğazım yanardı, burnum yanardı kirlilikten ama umarım düzelir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri