BU KIŞ ÇOK ÇETİN GEÇECEK!

Gündem 7 Ekim 2018 13:40
Videoyu Aç BU KIŞ ÇOK ÇETİN GEÇECEK!
A
a

Bu kış vatandaşın cebi fena yanacak. Kış kapıya dayanmışken elektrik ve doğalgaza art arda gelen zamlar herkesi zor günlerin beklediğini ortaya koyarken, tek çarenin mecburi tasarruf olduğunu emekli bir vatandaş şu sözlerle özetledi: “Yorgana sarılıp yatacağız. Yapacak bir şey yok.”

Döviz kurundaki artışla birlikte doğalgaz ve ithal kömürün fiyatı da katlandı. Buna elektriğe gelen zamların eklenmesiyle vatandaşlar bu kışın nasıl geçeceğini kara kara düşünür oldu. Elektriğe, kömüre, doğalgaza ardı ardına gelen zamlar yüzünden gelecek faturayı kestiremeyen vatandaşlar, şimdiden alternatif ısınma yöntemlerini düşünmeye başladı. Sokağa inerek görüşlerini aldığımız Düzceliler, kış ve gelen zamlar ile ilgili düşüncelerini paylaşırken, kendilerini bekleyen sıkıntılı günler yüzünden yaşadıkları tedirginliği gözler önüne serdi.

Mecbur olarak doğalgaz ile ısınacağız ama...”
Isınmanın mecburiyetine dikkat çeken Talha Akarsu, “Mecbur olarak doğalgaz ile ısınacağız. Ama genel olarak her şeye zam var. Herhangi bir önlem alınabileceğini sanmıyorum. İnsanların ısınması gerekiyor. Belki başka şeylerden kısarak, elektrik ve doğalgaza yatıracaklar.” ifadelerini kullandı.

Arada doğalgaz, arada kömür”
Evinin doğalgazla ısındığını ancak buna ilaveten soba kurmayı düşündüğünü belirten Ayşe Bayraktar ise “Köyde yaşıyoruz, odun ile ısınmayı planlıyoruz. Arada doğalgaz, arada kömür karışık bir şekilde kışı geçireceğiz” dedi.

Elimizden geldiği kadar kullanmayacağız”
Tasarruf etmenin yollarını arayacaklarını dile getiren Vural Madencioğlu, “Elimizden geldiği kadar kullanmayacağız. O gün hava sıcaksa ona göre ayarlayacağız. Ama çok soğuk geçerse de mecburen kullanacağız. Kış soğuk geçerse çok kötü olacak. O zaman bizim faturalar da kabaracak.” dedi.

Seçim bitti, vekil gitti”
Tahsin Kulunç siyasilerin ilgisizliğinden yakındığı açıklamasında, üst üste gelen zamları eleştirerek, “Fatura bir gün değişik, ertesi gün değişik geliyor. Kime ne söyleyeceğiz. Vekil bulamıyoruz. Oy zamanı herkes koşuyor. Seçim bitti vekil gitti. Kaç para ise ödemek zorundayız. Ödeyemezsek de icra gelecek. Yapacak bir şey yok.” şeklinde konuştu.

Yorgana sarılıp yatacağız”
Kış karşısında çaresiz olduğunu ifade eden Aziz Atasoy, “Yorgana sarılıp yatacağız. Yapacak bir şey yok. Ben emekliyim. Emekli maaşı ile nasıl kömür alacağız.” diye konuştu.

Ya gelen faturalar bizi yakacak ya da biz doğalgazı yakacağız”
Bu gibi konuların hükümet tarafından düşünülmesi gerektiğini belirten Mustafa Sahtiyancı, “Bizim yapacak bir şeyimiz yok. Doğalgazı alıp depolayamayız. Havalar soğudukça yakacağız. Ya gelen faturalar bizi yakacak ya da biz doğalgazı yakacağız.” dedi. “

Otursunlar diye göndermedik”
Fakirleri de düşünmeye davet eden Neziha Can, siyasilere çağrıda bulundu. Can, “Allah fakire fukaraya yardım etsin. Zengin zaten zengin de, fakirde hiçbir şey yok. Ankara’dakiler fakirleri düşünsün. Biz onları seçtik oraya gönderdik. Otursunlar diye göndermedik. Arkada kalanları da düşünün dedik.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri