BU KEZ TEPKİ DEĞİL DESTEK VAR!

Gündem 5 Aralık 2018 13:31
Videoyu Aç BU KEZ TEPKİ DEĞİL DESTEK VAR!
A
a

Çevre mühendisleri Çevre Kanunu'ndaki değişiklerden memnun... TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği, kamuoyuna sadece poşet düzenlemesi gibi yansıyan kanundaki değişikliklerin hava kirliliğini önlemeden sıfır atığa kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını aktardı. Ayrıca hükümete “Değişiklikleri hayata geçirmek için kamuya çevre mühendisi alın!” çağrısı yaptı.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada,  Çevre Kanunu'ndaki değişikleri değerlendirdi.

“İşletmeler zaman zaman sorumluluktan kaçıyor”

Yapılan değişiklikle çevre kirliliğinin önlenmesi için işletmelerden teminat alınmasını olumlu bir adım olarak gören Çevre Mühendisleri Odası İl Temsilciliği, “Ülkemizde doğayı kirleten, çevre sorunları yaratan işletmeler zaman zaman sorumluluktan kaçmaktadır. İşletmesini kapatıp giden tesislerin yarattığı çevresel maliyet kamu kaynaklarından yani bizlerin cebinden karşılanmaktadır. Bu teminat yaklaşımı ile işletmelerin doğrudan sorumlu tutulması sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Hava kirliliğine karşı 2 önemli düzenleme

Hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik yapılan iki düzenleme ise şöyle aktarıldı: “Birincisi, taşıtlardan kaynaklı egzoz emisyonlarının yarattığı kirliliğe yöneliktir. Egzoz gazı emisyonuna dair cezalar çeşitlendirilmiştir. Aracında partikül filtresi olmayanlara ve ölçümlerde hile yapanlar veya yetkisiz ölçüm yapanlara da ceza getirilmiştir.”

“Sıfır atığı uygulayan belediyelere teşvik”

Sıfır atığı uygulayan belediyelere teşvik verileceği anımsatılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Belediyeler atıkların ayrı toplanması ve bertarafı konusunda başarısız olmuşlardır. Yetkilendirilmiş kuruluşların beyan ve evraklarında sahtelikler olduğuna dair birçok haber kamuoyuna yansımıştır. Bu başarısızlığın giderilmesi için depozito uygulaması ve teşvik yaklaşımı verimli uygulanması halinde başarılı olabilecektir. Çevre sorunlarının çözümü toplumsal bilinçten geçmektedir. Oda olarak bu düzenlemelerin hayata geçirilmesinin takipçisi olacak, eksiklikleri kamuoyu ile paylaşarak çözüm üretilmesinde rol alacaktır.

“Değişiklikleri hayata geçirmek için kamuya çevre mühendisi lazım!”

Çevre Kanunu’ndaki değişikliklerin çevre denetiminin önemini daha da arttırdığı üzerinde durularak, “İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerinde yeterli sayıda çevre mühendisi bulunmamaktadır. Gerek egzoz emisyon denetimi, gerekse katı yakıtların denetimi için daha fazla personele ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda, değişikliğin uygulanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı taşra teşkilatları çevre mühendisleri ile güçlendirilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Çevre mühendisleri artık ön koşul olmadan çalışabilecek

Ayrıca Çevre Kanunu'nda çevre mühendislerinin artık herhangi bir ön koşul olmadan çalışabileceğine dair düzenlemenin de yer aldığı bildirildi. Artık, çevre görevlisi, danışmanlık hizmetleri, çevre yönetim birimi gibi görevlerde yer alacak çevre mühendislerinin herhangi bir ön koşula tabi olmadan, ücret ödemeden, kendi diplomaları ile çalışabileceği kaydedildi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri