BU ATÖLYE DÜZCE'DE BİR İLK

Gündem 11 Haziran 2019 13:12
Videoyu Aç BU ATÖLYE DÜZCE'DE BİR İLK
A
a

Düzce TOKİ Mehmet Akif Ortaokulu’nda hayata geçirilen ve bir ilk olma özelliği taşıyan Tasarım Görsel Sanatlar ve Müzik Atölyeleri ve Beceri Tasarım Atölyeleri ziyaretçilerini ağırladı. Burada konuşan Vali Dağlı, bu atölyelerin bütün ilçelerde oluşturulmasını hedeflediklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, Düzce TOKİ Mehmet Akif Ortaokulu’nda hazırlanan İlkokul Tipi Tasarım Görsel Sanatlar ve Müzik Atölyeleri ve Beceri Tasarım Atölyeleri  ziyareti gerçekleştirildi.
Öğrenci ve öğretmenlerin yoğun çalışmasıyla oluşturulan atölyeler büyük beğeni toplarken, Düzce Beceri Tasarım Atölyeleri, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, kaymakamlar ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit tarafından da ziyaret edildi.
Öğrencilerin kişisel gelişimlerini artırmayı amaçlayan atölyeleri gezerek burada bir konuşma yapan Vali Dağlı, ‘Amacımız öncelikli olarak bu atölyeleri tüm ilçelerimizde oluşturmak’ dedi.
Yerel imkanlarla oluşturulan atölye örneği fiziki ortamı yeterli olmayan okullar için birden çok atölyenin tematik alanlara dönüştürülerek bir arada bulunduğu öğrenci seviyesi ve ihtiyaçlarına uygun olarak 130 metrekarelik alanda kurulmuş ilkokul tipi tasarım ve beceri atölyesi örnek modeli olup Türkiye’de bu formda oluşturulmuş ilk atölye olma özelliğini taşıyor.
İlkokul ve ortaokullarda ortaya çıkartılan TBA modelinin uygulanacağını, bunların; ahşap, görsel sanatlar, müzik, drama ve eleştirel düşünme, hayvan bakımı, yaşam becerileri, açık hava sporları alanlarında olacağı öğrenildi.
5 istasyondan oluşan atölyede analitik düşünme becerileri bölümü, Geleneksel Türk El Sanatları becerileri bölümü, 3D kağıt modelleme, kağıt kesme ve katlama uygulamaları bölümü, bitki yetiştirme ve hayvan bakımı becerileri bölümü ve yaşam becerileri bölümlerinden oluşturuldu.
Öğretmenlerin öncülüğünde öğrenciler tarafından hazırlanan teraryum, halı dokuma, organik bahçe, müzik aletleri kullanımı gibi çeşitli alanlarda çalışma yapılan atölyelerde öğrencilerin el becerisi ve sanatsal faaliyetlerini ön plana çıkarma amaçlanıyor.
İncelemeleri ardından değerlendirmede bulunan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı örnek bir uygulama gerçekleştiğini belirterek konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“2023 Eğitim Vizyonu kapsamında gerçekleştirilen bu gibi çalışmalar öğrencilerimizin gelişimine büyük katkıda bulunuyor. Amacımız öncelikli olarak bu atölyeleri tüm ilçelerimizde oluşturmak. Güzel, örnek bir model olduğunu hep birlikte görüyoruz. Tabi çocuklarımızın burada el becerileri, resim, müzik hangi alana ilgi duyuyorsa 5 ayrı alanda ve daha da çeşitlendirme imkanımız zaten var. Bunlarla ilgili el becerileri geliştirmek için bu çalışmalar devam edecek. İnşallah ya döneminde de faaliyete geçirmiş olacağız. Ama asıl okul döneminde çok daha aktif bir şekilde kullanılmış olacak.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri
pakm