Bu ameliyat bölgede ilk

Sağlık 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç Bu ameliyat bölgede ilk
A
a

Bölgenin ilk laporoskopik rektum ameliyatının Düzce Üniversitesi Hastanesi'nde başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bildirildi.

 

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Anabilim Dalında görevli Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Metin Aydın, Yrd. Doç. Dr. İsmet Özaydın ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yaşar tarafından 72 yaşındaki Melek Aydın isimli hastaya bölgedeki ilk rektum (Kalın bağırsağın son kısmı) kanseri ameliyatı laparoskopik (Kapalı) olarak yapıldı. Ameliyat sonrası açıklama yapan Prof. Dr. Metin Aydın, “Hastanın ameliyattan hemen sonra ağrılarının çok az olması, 4 saat sonra ayağa kalkması, 2. gün yemeye içmeye başlaması ve problemsiz olarak düzelmesi kapalı yapılan ameliyatın açık yapılana göre ne derece üstün ve konforlu olduğunu göstermiştir. Eğer bu ameliyat açık olarak yapılmış olsaydı, hastanın karnında geniş bir insizyon (Kesi) ve beraberinde şiddetli ağrı olacaktı, erken hareket yaptırılamayacak, ancak 5 gün sonra beslenmeye başlanacaktı. Hastada ameliyat sonrası yara yerinde fıtık ve enfeksiyon oluşumunun daha fazla olma riski vardı” dedi.

Bu ameliyatla birlikte aynı ekip tarafından klinikte laparoskopik (Kapalı) olarak obezite (Şişmanlık), Mide Fıtığı ve Reflü, Böbrek Üstü Bezi, Safra Kesesi, Karaciğer Kistleri, Karın Ön Duvarı Fıtıkları (İnsizyonel Fıtıklar (Yara Yeri Fıtıkları) Göbek Fıtığı, v.s.), Kasık Fıtıkları, Apandisit, Mide Tümörleri ve Perforasyonunda (Delinmesinde) yapılan ameliyatlar gibi bütün ameliyatların herhangi bir kontraendikasyon olmadığı takdirde artık laparoskopik olarak yapıldığı belirten Aydın, “Şu ana kadar diğer ameliyatları laparoskopik (Kapalı) yapıyorduk, ancak rektum (Kalın Barsağın Son Kısmı) ameliyatlarını Melek Aydın isimli hasta ile beraber ilk kez yapmaya başladık” şeklinde konuştu.

Yapılan bu son ameliyatla birlikte karın içindeki organların hastalıklarında ve kanserlerinde laparoskopik yöntemin ilk olarak tercih edildiğini ifade eden Aydın, “Laparoskopik ameliyatların hastaların hastanede kalış sürelerini azaltmaları, ameliyat sonrası ağrı ve acının daha az olması ve ameliyat yerinde enfeksiyon ve fıtık gibi istenmeyen durumların olmaması yönünden açık yapılan ameliyatlara göre oldukça üstün olduklarının bilimsel bir gerçek olduğu” ifadelerini kullandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri