BOŞANAN BOŞANANA…

Gündem 10 Temmuz 2018 18:49
Videoyu Aç BOŞANAN BOŞANANA…
A
a

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Türkiye standartlarına göre Düzce'de boşanma oranlarının yüksek olduğunu belirterek, "Düzce boşanmada ön saflarda yer alıyor. Şu anda onu inceliyoruz.” dedi.

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce’deki iş insanlarıyla Kalıcı Konutlar’da bulunan Erguvan Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldi.

Yapılan çalışmaları tek tek takip ediyoruz.”
Burada göreve geldikten sonra yaptığı çalışmalarla ilgili de bilgi veren Başkan Ay, sosyal belediyecilik açısından yürüttükleri faaliyetlere değindi. Başkan Ay, “Biz geldiğimizde baktık Düzce’de boşanma oranları çok yüksek. Dolayısıyla bir Psikolojik Danışman Merkezi kurduk. Türkiye standartlarına göre boşanma konusunda Düzce ön saflarda yer alıyor. Şu anda onu inceliyoruz. Boşanma oranları neden yüksek, bunu nasıl çözebiliriz, ayrıca evlenen kişilere teknik destek veriyoruz. Evlenmenin ne olduğunu anlatıyoruz. Yani insanımızın her noktasında varız. Belediyemizde 20 tane müdürlüğümüz var ve her müdürümüzün ayrı ayrı yerlerde görevleri var. Ben belediye başkanı olarak belediyenin bütün işlerini bizzat takip ettiğim gibi belediyemizin iki tane şirketi o şirketlerin çalışmalarını da inceliyoruz. Ayrıca katı atık birliği başkanıyım. Valiliğimizde bütün belediyelerle toplantı yaparak çöplerin nereye döküleceği, nasıl çalışma yapılacağı konusunda konuşuyoruz. Yapılan çalışmaları tek tek takip ediyoruz.” dedi.

2017 yılında boşanma arttı
Öte yandan Türkiye'de yaygın boşanma nedenlerini belirlemek üzere yapılan araştırmalara bakıldığında, 2017 yılında boşanmaların yüzde 38,7’si evliliğin ilk 5 yılı, yüzde 20,7’sinin ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleştiği ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu, boşanan çiftlerin sayısını 2016 yılında 126 bin 164 olarak açıklarken, bu rakam 2017 yılında yüzde 1,8 artarak 128 bin 411 olarak kayıtlara geçti.

Ailelerin yaşam biçimi ve değer yargılarına ilişkin araştırma yapıldı
Öte yandan bireylerin aile ortamındaki yaşam biçimlerine ve aile hayatına ait değer yargılarına ilişkin bilgi derlenmesi amacıyla, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle, 2016 yılında Aile Yapısı Araştırması yürütüldü.

İlk evliliklerin yüzde 37,5’i 20-24 yaş aralığında gerçekleşti
Evlilik deneyimi yaşamış bireylerin araştırmada beyan ettikleri ilk evlenme yaşları incelendiğinde; Türkiye'de ilk evliliklerin yüzde 37,5’inin 20-24 yaş aralığında yapıldığı görüldü. Bu yaş aralığından sonra ilk evlilikler en fazla yüzde 21,2 ile 25-29 yaş aralığında ve yüzde17,9 ile 18 yaşından önce gerçekleşti. İlk evlilik yaşı cinsiyete göre incelendiğinde; kadınların ve erkeklerin ilk evliliklerini en fazla 20-24 yaş aralığında yaptığı görüldü.

İlk evliliklerin yüzde 59,9'u görücü usulü ile gerçekleşti
Evlilik deneyimi olan bireylerin eş seçimini nasıl yaptıkları incelendiğinde; ülke genelinde ilk evliliklerin yüzde 47,8’inin görücü usulü ve kendi rızası ile, yüzde 12,1’inin ise görücü usulü ve kendi görüşü sorulmadan aile kararıyla gerçekleştiği görüldü. Eşini kendi kararı ve ailesinin rızası ile seçenlerin oranı yüzde 30,2, kendi kararı ve ailesinin rızası dışında evlenenlerin oranı yüzde 2,5, kaçma/kaçırılma ile evlenenlerin oranı ise yüzde 7 oldu.

En önemli boşanma nedeni sorumsuz ve ilgisiz davranma oldu
En az bir kez boşanmış bireylerin boşanma nedenleri incelendiğinde; Türkiye genelinde en fazla boşanma nedeni yüzde 50,9 ile sorumsuz ve ilgisiz davranma oldu. Bunu, yüzde 30,2 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama ve yüzde 24,3 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması sorunu izledi. Boşanma nedenleri cinsiyete göre incelendiğinde; en önemli boşanma nedeni her iki cinsiyette de sorumsuz ve ilgisiz davranma oldu. Bu oran, kadınlar için yüzde 61,5, erkekler için ise yüzde 40,2 oldu. Kadınlar için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri yüzde 42,6 ile evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama, yüzde 36,4 ile dayak/kötü muamele oldu. Erkekler için sorumsuz ve ilgisiz davranmadan sonra en önemli boşanma nedenleri ise yüzde 24,5 ile eşin ailesinin aile içi ilişkilere karışması ve yüzde 24 ile eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması oldu.

 

 

1000
icon
Emekli 11 Temmuz 2018 01:39

İrdelenmesi gereken durum,Tamamen Duygusal nedenler sebeb olma ihtimali olabilir.

0 0 Cevap Yaz
yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri