BİR SORDUK, BİN AH İŞİTTİK!

Gündem 31 Ekim 2018 09:05
Videoyu Aç BİR SORDUK, BİN AH İŞİTTİK!
A
a

Düzceli vatandaşlara, yaşadıkları ilin eksikliklerini sorduk, bir dokunduk, bin ah işittik. Sağlıktan, sosyal hayata, yollardan ulaşımdaki sıkıntılara, turizmden engellilere yönelik çalışmaların yetersizliğine kadar bir çok alanda baş gösteren sorun ve ihtiyaçlara dikkat çeken Düzceliler, yerel seçimler öncesi siyasetçilere önemli mesajlar verdi.

Manşet Gazetesi olarak gündemde öne çıkan başlıklar ya da Düzce'ye dair gelişmeleri artık sadece bürokrat ve siyasilere değil sokaktaki vatandaşa da soruyor, görüş alıyor, bunu sütunlarımıza taşıyoruz. Her hafta halkı ve Düzce'yi ilgilendiren konularda sokağın nabzını tutmak amacıyla sokak röportajlarına başlayan haber ekibimiz, ilk olarak vatandaşa “Sizce Düzce'nin en büyük eksikliği nedir?” diye sordu. Görüşlerini aldığımız Düzceliler'in farklı alanlarda birçok şikayet dile getirmesi Düzce'nin gelişmesi ve kalkınması için kat etmesi gereken uzun bir yolu olduğunu gösterdi.

 

 

Böyle gelmiş, böyle gider”

2019'un mart ayında yapılacak yerel seçimlere atıfta bulunan Tahsin Kurunç, siyasetçilerin hala ortalarda olmadığını savunarak, “Halkla ilgilenmiyorlar. Düzce 'nin pilot bölge olmasını isterim. Havaalanı olmasını isterim. Ama hiçbir şey olmayacağı için... Böyle gelmiş, böyle gider.” dedi.

 

Eda Akbal ise Düzce'nin en büyük eksikliği olarak gezilecek çok yerin olmamasını gösterdi.

 

Gelişmesi gereken bir yer”

 

Akçakoca'da yaşayan Eren Çelik, “Akçakoca'nın eksikliği olarak turizmini görüyoruz biz. Gelişmesi gereken bir yer... Plajı ve denizi güzel bir yer ama bunu değerlendirmiyorlar.” şeklinde konuştu.

Yahya Arslan da sportif faaliyetlerde biraz daha gelişme istedi, turizmin ön planda tutulması gerektiğini vurguladı.

 

Gençlere yönelik faaliyetler yapılmalı”

Düzce'de eksikliklerin çok fazla olduğunu söyleyen Sinem Yıldırım, “Gezilecek yerleri çok fazla yok mesela. Sosyal faaliyetleri yok. Çöp kutuları az. Her yerde çöp kutusu olmadığı için insanlar çöplerini yere atmayı tercih ediyor. Gençler için sosyal faaliyetler kapsamında bir kulüp açılabilir, bi kitap evi olabilir. Gençlere yönelik faaliyetler yapılmalı.” diye konuştu.

 

Düzce'yi sevdiğini ve bir eksiklik görmediğini belirten Akçakocalı Şinasi Şen, aynı şekilde Akçakoca'da da çalışmalardan memnun olduğunu dile getirdi.

 

En büyük eksiklik insanların vakit geçirebileceği yerlerin azlığı”

“Bence Düzce'nin en büyük eksikliği insanların vakit geçirebileceği park gibi yerlerinin fazla olmaması.” diyen Hüseyin Üstün, insanların aktivitelerinin sınırlı olmasından dem vurdu.

 

“Şuan Düzce ne iyiydir ne kötüdür, normal gidiyor.” diyerek görüşünü aktaran İdris Top, “Daha öncekilere baksak çok iyidir! Bazı şikayetler elbette var. Kendi kendimize memnunuz.” dedi.

 

2. AVM yapılmalı”

Düzce'ye yeni biz alışveriş merkezi kazandırılmasını isteyen Cemre Ardınç, şöyle konuştu: “Bence 2. AVM yapılmalı. Ben 13 yaşındayım. Bir çocuk olarak vakit geçirebileceğim daha fazla yer olmasını istiyorum. Sinemaya gidebileceğim, yemek yiyebileceğim... Bozuk yolların da düzeltilmesini istiyorum.”

Yollar sıkıntı, kaldırımlar sıkıntı...”

Düzce'nin eksiklikleri konusunda görüşüne başvurduğumuz İlknur Aydın da şu sıkıntıları sıraladı: “Kaldırım... Bu yollar! Çarşının düzensizliği... Mesela bu yolu kapattılar (İstanbul Caddesi) buranın daha güzel faaliyette olması lazım. Küçük aperatif dükkanların olması lazımdı. Güzelleşmesi lazımdı. Yol kapandı, bomboş kapandı yol! Bir tramvay var mesela başka bir şey yok. Tramvay da eksik, onun da pek bir şeyi yok! Hareketlilik yok! Bir canlanmadı yani bu cadde! Yollar sıkıntı, kaldırımlar sıkıntı...”

 

Düzce'nin daha çok sosyalleşmesini istiyoruz”

Bir üniversiteli olarak alışveriş merkezlerinin, çay bahçelerinin daha fazla olmasını isteyen Melike Duman, “Düzce'nin daha çok sosyalleşmesini istiyoruz.” dedi.

 

Herkesin şikayet ettiği, gezilecek yerlerinin çok olmaması”

Diğer bir çok vatandaş gibi Düzce'de gezilecek yerlerin az olmasından yakınan Aleyna Uyar, “Herkesin şikayet ettiği, gezilecek yerlerinin çok olmaması. Özellikle dışarıdan gelenlerin şikayeti bu.” diye konuştu.

 

Düzce'de havaalanı olmalı”

Düzce'de havaalanı olmasını isteyen Tuğçe Bıçak, eksik gördüğü noktaları şöyle aktardı: “Daha büyük bi AVM olması lazım. Önemli markaların Düzce'ye gelmemesi büyük bir eksiklik mesela. Gençlerin vakit geçireceği bir mekan yok. Doğası var, gezilecek yerleri var. Eğlence mekanı yok gençlere, üniversilere yönelik.

 

Engelliler için yaşaması çok zor bir şehir”

“Şehir içinde bir piknik alanı olması lazım.” diyen Alptuğ Güler, “Belediyenin parkı hizmete girdi ama daha böyle spor yapılabilecek bi yer... Daha büyük bir yeşil alan. İçinde oyun parklarının olduğu... Mesela Kent Ormanı gibi, Kent Ormanı var ama amacına hizmet etmiyor. Daha aktif şekilde yürütülmesi lazım. İçlerinde koşu parkurlarının olduğu, oyun sahalarının, çay bahçelerinin yapılabileceği... O tarz bi şey! 'Yeşil Düzce' diyoruz ama hakkını vermiyoruz bence. Engelliler için yaşaması çok zor bir şehir. Mesela benim annem engelli, İstanbul'dan geliyor. Ama kaldırımda gitmek mümkün değil. Aslında düz bir şehir, engellilere çok uygun bir şehir gibi görünüyor ama engelliler için zor bir şehir! 15 yıldır Düzce'deyim ama beklediğimden daha az gelişti. Yapılacak çok proje var ama neden yapılmıyor bilmiyorum. Büyüklerimiz daha iyi bilir.

 

Neden beni oğlum taşımak zorunda olsun?”

Engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken başka bir vatandaş Ayşe Güler, şu yorumda bulundu: “Mağazaların girişi uygun değil engellilere... Oraya ufak bir rampa koyulması lazım. Bir yere rahatlıkla kendim giremem. Hep oğlum kaldırıp da içeri sokuyor. Bu çok büyük bir şey değil, oraya ufak bir basamak koyulması lazım. Bunlar olabilecek şeyler. Yüksek değil, merdiven falan değil ufak rampa... Ben rahatlıkla gireyim neden beni oğlum taşımak zorunda olsun? Bekliyorum oğlum taşıyor, alışverişimi yapıyorum. Onu yap bunu yap diyorum. Niye ben kendim rahatlıkla gezip, alışverişimi yapamayayım?”

 

İnsanlar gelişirse şehir de gelişebilir”

“Düzce'nin en büyük eksikliği çok küçük olması” diyen başka bir vatandaş ise “Hep aynı! Gelişme yok... İnsanlar düşüncesiz. Sokakta çalışıyorum. İnsanların kendini geliştirmesi lazım... Böylelikle şehir de gelişebilir. Ama beklentim sıfır!” dedi.

 

İnsanlar son derece eğitimsiz”

Sevinç İleri'nin Düzce'deki eksikliklere dair düşünceleri ise şöyle: “En büyük eksiklik insanların eğitimsiz olmasıdır! Ben başka bir problem görmüyorum... İnsanlar son derece eğitimsiz. Bu sorun çözüldükten sonra bence bu şehirin temel sorunu da çözülür.”

 

Bu şehrin en büyük eksikliği sağlıkta zayıf olması”

Sağlık alanındaki sıkıntılardan bahseden Ebru Kaya, “Yeni hastanemiz hizmete açıldı ama doktor ve hastane yönetimi zayıf. Kadın doğum için örneğin uzak yerlere gitmek zorunda kalıyoruz. Bence sağlık ve hastane Düzce'nin büyük bir sorunu. Yani insanların devlet hastanesine gidip, doktor bulamaması çok büyük bir sorun bence bu şehrin en büyük eksikliği sağlıkta zayıf olması.” şeklinde konuştu.

 

Ulaşımdan dert yanan Selen Zoral, “Trafik çok kötü. Işıklar yetersiz. Yol çalışmaları her yerde... Hele Kervan felakat yani!” dedi.

 

Sosyallik mi var bu şehirde?”

Esen Aktepe'nin de gündeminde ulaşım vardı. Aktepe, “Şoförler eğitimsiz. Kesinlikle çok saygısızlar. Saatlerinde gelmiyor bizim otobüslerimiz... Neden geç geldi deyince azarlıyorlar. Şimdi kar yağacak, kayacağız buralarda... Hangi birini söyleyeyim ki? O kadar çok eksiği var ki bu şehrin! Sosyal faaliyet yok! Hangi sosyallikten bahsedelim? Sosyallik mi var bu şehirde? Hiç bir sosyallik göremiyorum ben!”

 

Düzce'nin güzelliğini kullanamıyorlar”

Düzce'nin turizmde daha iyi noktalara gelmesini isteyen Tuğçe Karabulut, “Turizm konusunda bir gelişme yok. Düzce'nin güzelliğini kullanamıyorlar. Sonra konser yapılmıyor çok fazla... Eğitim konusunda da eksik. Derslerde öğrenciler sıkılıyor artık. Engelliler için de yollar çok kötü. Yolların düzeltilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Ayhan Koç'un görüşleri ise şöyle: “Eksiklikler var tabii, yapılmasını istiyoruz. Asfalt mesela... Köpeşler Mahallesi'nde yaşıyorum ben engelliyim. Aracım bozuluyor sürekli. Yolların yapılmasını istiyorum.”

Haber: Canan Üstüner- Ahu Durmuş - Feyza Yavuz

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri