BİR İLKE İMZA ATTI

İlçe Haber 25 Mart 2018 16:02
Videoyu Aç BİR İLKE İMZA ATTI
A
a

Yığılcalı arıcıların bal dışındaki diğer arı ürünlerinden de gelir elde etmesi için önemli bir adım atıldı. DAGEM’in katkılarıyla Yığılca BAL-KÖY Kooperatifi ile bir firma arasında imzalanan üretim sözleşmesi ile propolis ve arı sütünün ilk defa ticari boyuttaki üretimi Yığılcalı arıcılar tarafından gerçekleştirilecek.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) ’nin girişimleri sonucunda bir firma ile Yığılca BAL-KÖY Kooperatifi arasında propolis üretim sözleşmesi gerçekleştirildi. Sözleşme imza törenine; DAGEM Müdürü Dr. Meral Kekeçoğlu, Müdür Yardımcısı Dr. Pınar Göç Rasgele, BAL-KÖY Kooperatif Başkanı Nizamettin Kalaycı, Bal Üreticileri Birlik Başkanı Erdoğan Çıracı, firma temsilcileri ve Yığılcalı arıcılar katıldı.

Kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılacak
İmzalanan sözleşme ile propolis ve arı sütünün ilk defa ticari boyuttaki üretimi Yığılcalı arıcılar tarafından gerçekleştirilecek. Üretilen propolisler, sözleşme imzalanan firma tarafından satın alınarak kozmetik ve ilaç sektörüne yönelik ürün üretiminde değerlendirilecek. Böylece bölge arıcıları bal dışındaki diğer arı ürünlerinden de gelir elde etme imkanına kavuşacak.

Organik propolis üretimi yapılacak
İmzalanan sözleşme ile ilgili açıklamalarda bulunan DAGEM Müdürü Dr. Meral Kekeçoğlu, eşsiz arı ekotipi nedeniyle izole bölge ilan edilen Yığılca’da, BAL-KÖY Kooperatifi’ne üye olan arıcılar tarafından organik propolis üretimi yapılacağını belirtti. Kekeçoğlu, “Ülkemiz, koloni sayısı ve toplam bal üretimi bakımından dünya ikinci sırada; ancak istatistiklere bakıldığında bal dışındaki propolis, arı sütü, polen, arı zehiri gibi diğer arı ürünleri ülkemizde ticari boyutta üretilmemektedir.” diyerek bu alanda çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri