BAŞKANLIĞA KESİN GÖZÜYLE BAKIYOR

Siyaset 19 Aralık 2018 13:41
Videoyu Aç BAŞKANLIĞA KESİN GÖZÜYLE BAKIYOR
A
a

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın sunumuyla ekranlara gelen Seçim Gündemi programı yerel seçimler öncesi siyasetin nabzını tutmaya ve yerel yöneticileri izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Bu kez yaptığı icraatları anlatmak için konuk sandalyesine Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici oturdu. Akçakoca’da hayata geçirdiği projeler dolayısıyla kendisine çok güvenen ve tekrar aday gösterilip seçilmesine kesin gözüyle bakan Yemenici, söz vatandaştan gelen “Çok kibirli tavrı var” eleştirisine gelince iddialı söylemleri bir kenara bırakıp “Allah’ın yarattığı kullarız böyle bir şey kimsenin haddi değil!” dedi.

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici Öncü TV’de ekranlara gelen Seçim Gündemi programının konuğu oldu. Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu programda, Yemenici 4.5 yıllık süreçte belediye eliyle yürütülen çalışmalardan ilçede hayata geçirilen projelere, belediyenin mali durumundan hakkında ortaya atılan iddialara kadar bir çok konuya açıklık getirdi.

 

Çok ciddi bir sıkıntı olmadıkça su sıkıntısı çekilmeyecek”

İlk olarak başkanlığı dönemindeki hizmetlerden bahseden Başkan Yemenici şöyle konuştu: “Çuhallı Çarşımız ve merkez cami bölgemizde su baskınları oluyordu. Çok ciddi bir yağmurlama çalışması yaptık. Yeraltında insan girebilecek kadar büyük bir sistem oluşturduk. Tabii yerin altına yapılınca insanlar bunları unutabiliyor. Doğalgaz ulaştırmadığımız ev kalmadı diyebiliriz. Derelerimizi ıslah ettik. Barajlarımızı yaptırdık. Çok ciddi bir sıkıntı olmadıkça su sıkıntısı çekilmeyecek. “Halkımızı damacana suya mahkûm etmeyeceğiz” demiştik. Su arıtma tesisleri de yapılıyor. Yukarı Mahalle’yi biz Akçakocalılar olarak biliyorduk. Ama değerinin bu kadar olduğunu bilmiyordum. O mahalle pazarımızı yerli halkımız ve muhtarımızla birlikte kurduk. Gelen turistler hemen Yukarı Mahalle’yi soruyor. Duyurmayı başarmışız. En çok övündüğüm projelerimden bir tanesidir.”

Burada bahçe duvarı örmüyoruz, tarihi eser restore ediyoruz”

Ceneviz Kalesi’nde uzun zamandır yürütülen restorasyon çalışmalarının hala tamamlanamaması nedeniyle yöneltilen eleştirileri de yanıtlayan Yemenici, sitemkar şekilde şunları söyledi:

“Burada bahçe duvarı örmüyoruz. Tarihi eser restore ediyoruz. Yaptığınız her işlemde farklı bir bulgu ile karşılıyoruz. Örneğin kaleye girdiğimiz alan kalenin kapısı değil. Daha aşağıda bir kapıya ulaştık. Plaj tarafında yeni duvarlar bulduk. İki aşama kaldı. Burcun 2 tarafını öreceğiz ve yapılacak işlerle insanlar burcun üzerine çıkabilecek. Kaledeki işlemlerin yüzde 80’i tamamlandı.”

Hiçbir kararı kendimiz almadık”

Katılımcı belediyecilik anlayışı benimsediğini vurgulayan Başkan Yemenici,

“Akçakoca küçük bir yer. Yapılacak şeyler var ve çalışıyoruz. Katılımcı belediyecilikten bahsetmiştik. Hiçbir kararı kendimiz almadık. İlgili esnaf ve odalarla görüşerek, özellikle mahalle muhtarlarımızla her ay düzenli toplantı yaptık, adeta meclis üyelerimiz gibiler. Bu başarıyı buna bağlıyorum biraz da. Akçakoca’yı ve hemşehrilerimizi seviyoruz.” dedi.

Müteahhit iflas etti, proje gecikti”

15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Meydanı Projesi’nin son durumu hakkında ise şöyle konuştu: “15 Temmuz Şehitleri Demokrasi Meydanı projemiz esnasında müteahhidimiz iflas etti ve biraz gecikti ancak burayı da tamamlayacağız. Projenin kuzey yakası bitti. Güney yakasında bir kale inşa ediyoruz. Kısa zamanda proje sona erecek.”

Keşke 20 trilyon harcayabilsek de daha güzel parklar yapsak”

Söz, 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Meydanı Projesi’nin maliyetine geldiğinde ise program yapımcısı Ünsal’ın projeye çok büyük paralar harcanması nedeniyle gösterilen tepkiyi anımsatması üzerine Başkan Yemenici, şu savunmayı yaptı:

“İlçeye yapılan her şey katkıdır. Bu tarz söylemler yanlış. Bir yatırım varsa ne kattığını düşünmek yanlış. O bölgeye kadın, aile çocuk gidemiyordu. Akçakocalı hemşehrilerimiz oranın ne amaçla kullanıldığını biliyordu. Oranın maliyeti 13-14 trilyon. Keşke 20 trilyon harcayabilsek de daha güzel parklar yapsak. O zaman bozulacak diye asfalt, kırılacak diye bank koymayalım. Emin olun tüm Akçakoca o parkı bekliyor. Havalar sıcak olunca binlerce kişiyi ağırlayacak orası. Sadece yol yapıp çöp toplayarak belediyecilik olmaz.”

Elimizde sihirli bir değnek yok bunlar çok büyük projeler”

Balıkçıların şikâyetleri hakkında da konuşan Yemenici, sahilde yapılacak olan projeleri dile getirerek, şunları kaydetti: “Bizim bu yatay mahmuzları kesinlikle yapmamız lazım. Hem turizm sezonunu uzatmak, hem de kum kaybı yaşanan yerlerde sıkıntıyı çözmemiz lazım. En kısa zamanda mahmuzların ihalesini yapıyoruz. Balıkçı barınaklarının da ihalesini kısa zamanda yapıyoruz. Bunlar yatırımlardan çıkmadı. Elimizde sihirli bir değnek yok bunlar çok büyük projeler. Bunlar için birçok evreden geçiyoruz ve hayata geçiriyoruz.”

Artık sağlık ocağı yapılmıyor”

Sağlık ocağı yapılacağı belirtilen mahallelere bu hizmetin götürülmemesinin sebebine de açıklayan Yemenici, şu ifadeleri kullandı: “Artık sağlık ocağı yapılmıyor. Aile Hekimliği merkezleri var. Bu da belli bir nüfus gerektiriyor. Şu an 10 aile hekimimiz var. Bakanlığımız da bu sayıları düşürecek. Artık bir aile hekimine daha fazla kişi düşecek. Artık bölgenin nüfusu kurtarırsa Aile Hekimliği Merkezi yapılıyor. O bölgenin nüfusu şu anda kurtarmıyor.”

Üst perdeden bakmak haddim değil”

Halkla üst perdeden konuştuğu ve yüzünün gülmediği eleştirileri hakkında da konuşan Akçakoca Belediye Başkanı Yemenici, şöyle konuştu:

“Bir algı varsa bunu değiştirmek ve yenilemek lazım ama kimseye üst perdeden bakmak haddim değil. Allah’ın yarattığı kullarız böyle bir şey kimsenin haddi değil. Benim mesleğim eczacılık ve ben nöbetime giderim her hafta. Halkımızın içindeyim, esnaflıktan geliyoruz. Allah insanları yaratırken farklı farklı yaratıyor. Kimini siyahi, kimini gülümser gibi yaratıyor. Belki yaradılıştan kaynaklanan bir sorun vardır. İlk döneminde benim kadar nikâh kıyan da yoktur. Daha fazla gülmeye de gayret ederim.”

Çınar Caddemizde imkansızı gerçekleştirdik”

Çınar Caddesi esnafının mağduriyetine çözüm bulunduğunu da ifade eden Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, “Bizim Çınar Caddemiz çok önemli. Ciddi sıkıntılar çekiyor esnafımız. Orada imkânsızı gerçekleştirdik diyebilirim. Ormandan yer almak çok zordur. Bir alan kiralayarak orada stantlar açtık ve oradaki esnafımız teşekkür ediyor her şeyden dolayı. Çınar Caddesi daha da güzel olacak.”

Akçakoca Cami Meydanı Projesi’nin maliyeti ne kadar?

Akçakoca Cami Meydanı alanı nedeniyle de çok eleştiri aldıklarını da vurgulayan Yemenici, şu ifadeleri kullandı: “Ama biz orada bir meydan oluşturduk. Biz orada binaları kaldırdık. Yürüyen merdivenler inşa ettik. Bir meydan oluşturduk. Bir önceki dönemde deniz tarafında yapılan güzel çalışma ile bütünleştirdik. Eski fotoğrafları ile kıyaslayın. Eski hali ile oradan deniz görünmüyordu. 5 tane kamu binası vardı. Onları geçtim kaymakamlığın önü olduğu gibi arabaydı. O araçları arkada görünmeyen bir alana dolduruyoruz. Orada 2 havuzumuz güzel bir görünümüz var. Palmiye de turistik bir memlekette olmazsa olmazdır. Devam edeceğiz palmiye dikmeye. Keşke daha pahalısını diksek, 30 bin TL gibi bir tutar yok. Orada götürü bedel bir ihale yapıyoruz. Memurlar tarafından oluşturulan bir komisyonla bu ihaleler gerçekleşiyor. Bu palmiyelerin tanesi 1 milyar değerinde. Cami alanının da 5 milyon TL gibi bir değeri var. Her şeyin bir değeri var. Bir granit vardır 10 TL başka biri 30 TL’dir. Siz bunu ihale edersiniz. Alan müteahhit bu tutarla orayı inşa eder. Siz 3 liralık işi 5e yap diyemezsiniz. Keşke daha da fazla harcayabilsek, daha büyük bir alan yapsak. Orada başka çalışmalarda yapacağız. Katlı otopark yapılacak.”

Başkanlığa kesin gözüyle bakıyorum”

Tekrar aday gösterilip başkan seçilecekmiş gibi konuşmasına da açıklık getiren Cüneyt Yemenici, kendisine olan güvenini şöyle kelimelere döktü:

“Kesin gözüyle bakıyorum. AK Parti belediyeciliği bir kez daha karşılığını alacaktır. Birçok çalışma gerçekleştirdik. Sandıkta da karşılığını alacağız.”

Yağmur yağınca su bulanık akıyor”

Suların zaman zaman bulanık akmasından dolayı şikâyetler üzerine, halkı damacana suya muhtaç etmeyeceğine dair verdiği söz hatırlatılan Yemenici,

“Biz vatandaşlarımızı damacana suya muhtaç etmeyeceğiz demiştik. Sözümüzün arkasındayız. Ormanlık alanda yürüttüğümüz çalışmalardan sonra yağmur yağınca bulandığı oluyor. Bunu çözmek için de arıtma tesisi yapıyoruz. Şu anki arıtma tesisimiz 80’li yıllardan kalma eski bir sistem. Ara ara bulandığı doğrudur. Hiçbir belediye başkanı “Suyu bulanıklaştırayım” demez. Bunu duru bir şekilde akmasını sağlamak bizim görevimiz. Su berrakken içmekte içleri rahat olsun. Arıtma tesisimiz yüzde 30 veya 20 ile çalışıyor. Suya bulanıklık karışınca ya kesmek zorundayız. Su vermemeliyiz ya da bulanık vermek durumundayız. Ama yeni tesis ile her koşulda arıtma sağlayacağız.”

Kampüse farklı fakülteler getirilecek”

İlçeye yeni kazandırılan Siyasi Bilimler Fakültesi hizmet binasının bulunduğu alanın aynı zamanda kampüs olarak değerlendirileceğini söyleyen Yemenici, şöyle konuştu:

“Çok kısa zaman önce açılışını gerçekleştirdiğimiz Siyasi Bilimler Fakültesi alanını kampüs olarak değerlendireceğiz üniversitemizin iki kampüsü olmuş olacak. Bir belediye başkanı parayı nereden bulursa bulsun. İSKİ 5 para almadan arıtma sistemi yapıyor. Bir işin yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır. Elbet fakülteyi YÖK ve birçok merci onaylayacak. Kaldırım yapmak kolay, Fen İşleri Müdürümü aradığım zaman bunu yaptırabiliriz. Önemli olan elinde olmayanı getirmek, bunun için görüşmeler ve temaslar gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu kampüse farklı fakülteler de getirilecek.”

Borçsuz belediye olmaz”

Belediyenin 40-45 Milyon civarı borcu olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Başkan Yemenici, “Hiçbir şekilde eski başkanın borcunu açıklamak gibi bir şeye kalkışmadım. Borçsuz belediye olmaz. İşlemeyen belediyenin borcu olmaz. Borca kaynak bulmak önemlidir. Bu alanda çalıştık. Çok önemli projeler çözüm kaynak bulduk. Yetmediği yerde İller Bankası’ndan kredi aldık. Borç bahsedildiği gibi 42,5 milyon değil, 60 milyon TL. Bugün büyük devletlerin bile borcu var.” dedi.

Belediyeyi akrabaları ile mi doldurdu?

Vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan Başkan Cüneyt Yemenici, belediyeyi akraba ve yakınları ile doldurduğu şeklindeki eleştiriyi şöyle yanıtladı:

“Gelsin iddia eden vatandaşa anlatalım. Hangi personele ihtiyaç duyuluyorsa onu aldık.”

Umut Işığı Birimi vatandaşlarımızın derdine derman oluyor”

Belediye bünyesinde hizmet veren Umut Işığı Birimi hakkında da konuşan Başkan Cüneyt Yemenici, “Umut Işığı Birimi vatandaşlarımızın derdine derman oluyor. Her şeyi yapıyoruz. Akçakoca’yı kazanmış Öğrencilerimize burs veriyoruz. Erzak yardımı gibi birçok alana kadar da hizmet veriyor. Özellikle emzirme kabinlerinden olumlu dönüşler aldık. Hem çuvallı çarşımız hem de merkezimizde annelerimize kartlar vererek bu hizmeti ücretsiz sağlıyoruz."

2.5-3 milyon TL civarında para harcadık”

Eğitim alanında da çalışmalar yaptıklarını dile getiren Yemenici şu bilgileri verdi:

“Hiç sorumluluk alanımızda değilmiş gibi görünse de tüm okullarımızda aile birlikleri ve öğrencilerle görüşerek bir araya geliyoruz. Spor ekipmanı ihtiyaçlarını giderdik. Spor alanlarını biz sağladık. 2.5-3 milyon TL civarında para harcadık. Milli eğitim ile ilgili yapılacak olan her şey için de bünyemizde biz müdürlük oluşturup, hocalarımızı oradan oraya gezdirmeyerek bir yerde onların taleplerine karşılık vereceğiz.”

Kesinlikle zehirleme gibi bir yönteme başvuramam”

Sokak hayvanlarını kapsayan projelerinden de bahseden Başkan Yemenici, şöyle konuştu:

“Tüm Düzce Belediyeleri ve özel idareler olarak sokak hayvanları için yaşam merkezi inşa ediyoruz. Daha sağlıklı bir ortamda hayvanların rehabilitasyon alabilecek. Biz göreve geldiğimizde belediyemizde veteriner yoktu. Bir veteriner ve veteriner yardımcısı aldık. Sokak hayvanlarından ciddi şikayetler var. Biz kanunlar nezdinde bunlarla mücadele edebiliyoruz. Kesinlikle zehirleme gibi bir yönteme başvuramam. Buna vicdanım el vermez. Yine 20 civarı köpek çevre ilçelerden getirilerek ilçemize bırakılmış. Bizde barınak olduğu için getiriyorlar. Biz anca kendi köpeklerimize bakabiliyoruz. Bu konuda da emniyetimizden yardım isteyeceğiz.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri