Başarılı bir ameliyat daha...

Sağlık 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç Başarılı bir ameliyat daha...
A
a

Düzce Üniversitesi tıp alanında başarılarına devam ediyor...

 

Düzce Üniversitesi Araştırma Hastanesi doktorları, dünyada nadir yapılabilen bir operasyonu başarıyla gerçekleştirdi. Bir aydan daha uzun süredir devam eden idrardan kan gelmesi şikayeti ile Üniversite Araştırma Hastanemize başvuran, S.A. isimli hasta gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, çok nadir kullanılan bir teknikle kanserli hücreleri temizlenerek, ince bağırsağından oluşturulan idrar torbasıyla tamamen sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu edildi.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü İletişim ve Tanıtım Koordinatörlüğü'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Hasta, mesanenin kapalı yöntemle izlenip ve gerekli girişim yapılarak, mesane tabanında yerleşmiş olan 5x6 cm büyüklüğündeki kitle, kapalı yöntemle tedavi edildi. Patoloji muayenesinde derin kas tutulumu olan (invazif yassı hücre metaplazisi gösteren) çok ağır bir kanser türü tespit edildi. Üroonkoloji Uzmanı Prof. Dr. Enver Özdemir başkanlığında, Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Üstün ve Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yaşar’ın içinde bulunduğu uzman ekip; genişletilmiş lenfleri temizleyerek, mesane ve etrafındaki genital organların tamamının çıkarıp ve hastanın sağlıklı bir insan gibi idrar yapmasını sağlayan, ince bağırsaktan bir idrar torbası yaparak tedavi etti”

Yapılan cerrahi işlemi anlatan Prof. Dr. Enver Özdemir, “Yüksek riskli ileri evre idrar torbası kanserlerinde şifa sağlayıcı tek tedavi şekli cerrahidir. Bu ameliyatlarda idrar torbasıyla birlikte yakın komşulukta bulunan uterus, tüpler ve overler birlikte çıkarılır. Ayrıca tümörün yayılım yolları olan lenf kanalları da geniş bir şekilde çıkarılır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra bağırsaktan yeniden idrar torbası yapılır. Hastanın kendi idrar kanalını kullanarak idrar yapmasını sağlayacak teknikler oldukça zor, ince ve hassas cerrahi teknik gerektirir. Bu amaçla Mısır’da geliştirilen Gonein usulüne yakın bir idrar torbası oluşturuldu ve hastanın kendi idrar kanalına bağlandı. Bayan hastalarda çok nadiren uygulanan bu yöntem ile hastamız şu anda düzenli olarak idrarını biriktirip yapabilmektedir. Hastamızın takipleri tarafımızdan yapılmaktadır. Erken dönem takiplerinde bir sorun yaşanmamıştır” dedi

Başarılı bir ameliyatın ardından sağlığına kavuşan hasta S.A., kendisini çok iyi hissettiğini ifade ederken "Biri bana söylemese böyle bir operasyon geçirdiğim aklıma bile gelmiyor, yani o denli rahat hissediyorum. Doktorlarımıza ve Üniversite Hastanemize teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri