BAROLAR BİRLİĞİ’NDE SONUÇ BİLDİRGESİ

Gündem 17 Temmuz 2017 15:35
Videoyu Aç BAROLAR BİRLİĞİ’NDE SONUÇ BİLDİRGESİ
A
a

Düzce Barosunun ev sahipliğinde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu’nun katılımıyla Akçakoca’da yapılan 10. Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde “Darbenin faillerinin tespiti, yargılanması ve cezalandırılması yargımızın temel görevidir. Bu yargılamalar sırasında hukukun evrensel ilkelerini, adil yargılanma ve savunma hakkının gözetilerek bağımsız, saydam olarak yapılacak yargılamalar bu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz adalete, hukuka ve yargıya olan güvenimizin yeniden kazanılmasını sağlamalıdır.” denildi.

10. Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısı Düzce Barosunun ev sahipliğinde 14-15-16 Temmuz tarihinde Akçakoca da gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri ve 28 Baronun Başkanlarının katıldı.

Yazılı açıklama yapan, Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay toplantının verimli geçtiğini ifade ederek güçlü bir birlik oldukları, azim ve kararlılıkla hukuk mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Toplantının ardından yayımlanan “Karadeniz Baroları Toplantısı Sonuç Bildirgesi”nde şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde FETO/PDY olarak adlandırılan silahlı terör örgütünün kanlı bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır. Darbe girişiminin 1. Yıldönümünde toplanan Karadeniz Baroları Baro Başkanları bu darbe girişimi sırasında yitirdiğimiz şehitleri bir kez daha rahmetle anarken gazilerimize de minnet duymaktadır. 15 Temmuz darbecileri Türkiye Cumhuriyetine, Demokrasiye ve onun kurumlarına yönelik Anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlamışlardır.

Yıllardır Ülkemizin tüm kurumlarında sinsice ve ustaca örgütlenen bu yapının tespiti ve hukuki yöntemlerle tasfiyesi kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Darbenin faillerinin tespiti yargılanması ve cezalandırılması yargımızın temel görevidir. Bu yargılamalar sırasında Hukukun Evrensel ilkelerini, adil yargılanma ve savunma hakkının gözetilerek bağımsız, saydam olarak yapılacak yargılamalar bu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz Adalete, Hukuka ve Yargıya olan güvenimizin yeniden kazanılmasını sağlamalıdır.

Darbeden 1 yıl sonraki süreçte Barolar olarak Demokrasiye, Cumhuriyete ve Cumhuriyetin kazanımlarına bir kez daha bağlı kalarak, hukukun üstünlüğüne inanarak yeni darbeler ile karşılaşmamak için her türlü darbenin ve hukuk ihlalinin karşısında duracağımızı beyan etmekteyiz. Ortak aklı kullanarak Adalete ve Hukuka saygılı bir yargılama savunma mesleğimizi de güçlendirecek olup bu yargılamaların Türk Adaletine yakışır bir biçimde sonlandırılması tüm hukukçuların dileğidir.

Bu vesile ile bir kez daha illegal yapılanmalara ve bu yapılanmaların sonucu olan darbelere karşı durmayı Barolar olarak kamu ile paylaşmayı görev bilmekteyiz.”


Düzce Baro Başkanlığı Karabük Baro Başkanlığı

 

Amasya Baro Başkanlığı Kastamonu Baro Başkanlığı

 

Artvin Baro Başkanlığı Kayseri Baro Başkanlığı

 

Bartın Baro Başkanlığı Kırıkkale Baro Başkanlığı

 

Bolu Baro Başkanlığı Ordu Baro Başkanlığı

 

Çankırı Baro Başkanlığı Sakarya Baro Başkanlığı

Samsun Baro Başkanlığı

 

Çorum Baro Başkanlığı Sinop Baro Başkanlığı

 

Erzincan Baro Başkanlığı Sivas Baro Başkanlığı

 

Giresun Baro Başkanlığı Trabzon Baro Başkanlığı

 

Gümüşhane-Bayburt Baro Başkanlığı Zonguldak Baro Başkanlığı

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri