BALIKESİR-76 PATLICANININ ÖZELLİKLERİ ÇİFTÇİLERE TANITILDI

Gündem 16 Eylül 2020 17:12
Videoyu Aç BALIKESİR-76 PATLICANININ ÖZELLİKLERİ ÇİFTÇİLERE TANITILDI
A
a

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nın koordinasyon ve desteği ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında Düzce’de çalışmalar devam ediyor. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan ‘Yerli Patlıcan Çeşidi Kadın Çiftçilerimiz ile Yaygınlaşıyor Projesi'nin tarla günü etkinliği Akçakoca’nın Altunçay Köyü'nde gerçekleştirildi.

Enstitü tarafından tescil edilen Balıkesir-76 Patlıcan çeşidinin üstün özelliklerinin çiftçilere tanıtılması amacıyla düzenlenen tarla günü etkinliğine Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdürü Necdet Çiçek, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, il müdür yardımcılar, şube ve ilçe müdürleri, teknik personeller, kadın çiftçiler ile davetliler katıldı.
“Çiftçilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim”
İl Müdürü Necdet Çiçek yaptığı açıklamada, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yenilikler İle Buluşuyor” programı kapsamında 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz bu proje sayesinde kadın çiftçilerimiz patlıcan yetiştiriciliğini bizzat teknik personellerimiz tarafından bahçelerinde uygulayarak diğer çiftçilerimize örnek olmuşlardır. Proje kapsamında kullanılan enstitü müdürlüğümüzün Balıkesir 76 patlıcan çeşidinin ilimize uyum sağladığını ve tüm ilçelerimizde yetişmesinin mümkün olduğu verim ve kaliteli ürün elde edilebileceği gözlemledik. Bu projede yer alan çiftçilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.
“Kadın çiftçilerimize bol ve bereketli ürünler diliyorum”
Programda değerlendirmede bulunan Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk ise, "Çiftçilerimizin başarılı bir yetiştiricilik yapmalarından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bakanlık destekleri ile yapılan bu projeler kadın çiftçilerimizin gayretleri ile güzel sonuçlar veriyor. Kadın çiftçilerimize bol ve bereketli ürünler diliyorum. İl ve ilçe müdürlüğüne ve teknik personellere katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Tarla günü etkinliği, proje uygulama sürecinde demonstrasyon bahçelerinde en iyi yetiştiriciliği yapan kadın çiftçilerimize plaketleri takdim edilmesinden sonra demonstrasyon bahçesinin incelenmesi ve patlıcan yetiştiriciliği lifletlerinin etkinliğe katılan konuklara dağıtılmasının ardından sona erdi.
Dekardan 3- 4 ton ürün alınabilecek
Öte yandan proje kapsamında kadın çiftçiler tarafından Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile verim ve kalitesi bakımından tercih edilen "Balıkesir 76 Patlıcan" çeşidinin yetiştiriciliği yapılıyor. Düzce’de Merkez, Akçakoca, Gölyaka, Gümüşova, Çilimli, Kaynaşlı ve Yığılca ilçelerindeki önder kadın çiftçiler ile 8 adet 1'er dekarlık sonuç demonstrasyon bahçeleri tesis edildi. Damla sulama sistemi kurulan bahçelere mayıs ayı itibari ile fidelerin dikimleri yapılırken, temmuz ayı itibari ile hasat edilmeye başlandı. Çiftçiler tarafından eylül ayı itibarı ile 2 ton verime ulaşılırken, hasat sonunda çeşit özelliği sayesinde dekardan 3- 4 ton ürün alınabilecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri