BAKAN'DAN 2 SORUYA YANIT İSTEDİ

Gündem 18 Ekim 2019 15:55
Videoyu Aç BAKAN'DAN 2 SORUYA YANIT İSTEDİ
A
a

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Amerikan Beyaz Kelebeği'ne karşı ne tür tedbirler alındığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sordu. Yılmaz, etkin mücadele yürütülmediği takdirde fındık üretiminin tehdit altında olacağına dikkat çekti.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, parlamentoda memleketinin sorunlarına çözüm istemeye ve ilgili bakanlıkları göreve çağırmaya devam ediyor. 
Düzce'de özellikle fındık verimini olumsuz etkileyen Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile ilgili geçtiğimiz günlerde TBMM toplantısında söz alarak etkin mücadele isteyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, yazılı soru önergesi ile de Tarım ve Orman Bakanlığı'nın önleyici çalışmalarını sorguladı.
Yılmaz'ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlanması için meclis başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:
"Son yıllarda artış yaşanan, başta dut olmak üzere fındık, söğüt, çınar ve çok sayıdaki bitki türü ile beslenen “Amerikan Beyaz Kelebeği” ile köylülerin ilaçlı mücadelesi sonuç vermemiştir. Fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarında görülen tırtıllar, bitkinin kök, dal, meyve ve yaprak gibi bölümlerine zarar vererek önemli ölçüde verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu kapsamda ülkemizin en önemli tarım kaynaklarından olan fındık üretiminin sürdürülebilirliğini tehdit eder noktaya varması kaçınılmaz olacaktır.

Bu kapsamda,
1- Türk fındık üreticilerini bu Amerikan Beyaz Kelebeği tehdidinden korumak için ne tür tedbirler almayı planlıyorsunuz?

2- Son yıllarda artan zararlılarla mücadelede bir eylem planınız var mı? Varsa ne kadar zaman içinde eylem planını devreye sokmayı düşünüyorsunuz?"

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri