BAKAN'DAN "ATIKSU ARITMA" MÜJDESİ

Gündem 5 Temmuz 2018 17:03
Videoyu Aç BAKAN'DAN "ATIKSU ARITMA" MÜJDESİ
A
a

Su kaynaklarının göz göre göre kirletilmesi nedeniyle Düzce’nin ilçeleri için önemli bir ihtiyaç olan atıksu arıtma tesisleri konusunda beklenen haber Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den geldi. Bakan Özlü, İSKİ tarafından yürütülen “Melen Havzası Çevre Koruma Projesi" kapsamında Melen havzasında kalan ilçelerle birlikte Akçakoca ilçesinde de atıksu arıtma tesislerinin inşaatına başlanacağını açıkladı. İhalesi ağustos ayında yapılacak ileri biyolojik özellikli tesislerin 1 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Merkez ve Akçakoca dışındaki ilçelerde bulunmayan yatırımla ilgili 10 yıldır süren bekleyiş nihayet sona eriyor. Düzce'nin su kaynaklarının korunması adına önemli bir ihtiyaç olan atıksu arıtma tesisleri ile ilgili müjdeli haber Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'den geldi.Su kaynaklarının göz göre göre kirletilmesi nedeniyle Düzce’nin acil ihtiyaçları listesinde başı çeken atıksu arıtma tesisleri konusunda Bakan Faruk Özlü yaşanan gelişmeleri basın aracılığıyla Düzce halkıyla paylaştı. Düzce’de sadece il ve Akçakoca belediyelerinde bulunan ve su kaynaklarının korunması için gerekli olan atıksu arıtma tesislerinin ihale aşamasına geldiğini açıklayan Bakan Özlü, ihale tarihi için ağustos ayına işaret etti.

MBR Prosesli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacak
Bakan Özlü, İSKİ’nin, “Melen Havzası Çevre Koruma Projesi Kapsamında Müteferik Atıksu Arıtma Tesisleri ve Kanal İnşaatı işi” kapsamında Melen havzasında kalan ilçelere ve Düzce’nin Akçakoca ilçesine, MBR Prosesli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılması ve bu atıksu arıtma tesislerinin bulunduğu ilçelerin şebeke, bağlantı ve deşarj hatlarında yapmayı planladığını söyledi.

Yer teslimi ağustos ayında...
İhale sürecinde itiraz ve herhangi bir aksaklık olmaması durumunda, ağustos ayı başında sözleşme imzalanacağını ve yer teslimi yapılmasının planlandığını dile getiren Bakan Özlü, iş kapsamında öncelikle Melen havzasında kalan ilçelerle birlikte Akçakoca ilçesinde de atıksu arıtma tesislerinin inşaatına başlanacağını ifade etti.Bakan Özlü, “İhale kapsamında bir yıl içerisinde atıksu arıtma tesislerinin tüm inşaat, mekanik ve elektrik imalatlarının tamamlanmasının yanı sıra devreye alma işlemlerinin de tamamlanarak işletilmeye hazır hale getirilmesi öngörülüyor. Akçakoca ilçemize hayırlı olsun.” dedi.

10 yıldır yapımı gündemde...
Öte yandan Merkez ve Akçakoca dışında Düzce’nin ilçelerinde atıksu arıtma tesisi olmaması göz göre göre Melen başta olmak üzere nehirlerin kirletilmesine yol açıyor. 2007 yılında gündeme gelen Melen Suyu Projesi ile birlikte ilçelere yapılacağı açıklanan atık su arıtma tesisleri, yaklaşık 10 yıldır şehre kazandırılamadı. Önce DSİ ile İSKİ arasında yaşanan anlaşmazlıklar sonra proje değişiklikleri ve yer tespiti gibi konular gecikme gerekçesi olarak öne sürüldü. Bakan Özlü'den gelen açıklama ise, katı atıktan sonra belediyelerin en başlı yaşadığı sorun olan su arıtma konusunda devam eden bekleyişin sona ereceğini ve su kaynaklarının kirliliğin pençesinden kurtulacağını gösterdi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri