Aşı Haftası başladı

Sağlık 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç Aşı Haftası başladı
A
a

21 Nisan-27 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Aşı Haftası kapsamında, aşı kampanyası başladı. Toplum Sağlığı Merkezi'nde gerçekleştirilen açılışta ilk aşı Vali Yılmaz eşliğinde bir bebeğe yapıldı.

 

Her yıl düzenlenen aşı haftası bu yılda Toplum Sağlığı Merkezi'nde açılış programıyla başlatıldı. Program başlamadan önce Vali Adnan Yılmaz, yeni açılan Toplum Sağlığı Merkezi'ni Sağlık İl Müdürü Dr. Bekir Necati Şimşek ile birlikte gezdi. Haftanın ilk aşısı Vali Adnan Yılmaz’ın eşliğinde bir bebeğe yapıldı.

İlk 10'dayız

Vali Adnan Yılmaz, aşının önemini vurgulayarak, Düzce’nin her alanda ilk 10’a girmesi gerektiğini, aşı alanında bunu başaran personele teşekkür etti. Yılmaz, “Aşı bildiğiniz üzere insanları hastalıktan kurtarmak için sağlıklı kişilere uygulanır. 5 yaş altı çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde aşılanma talebinin arttırılması amacı ile bu seferberliklerin düzenlendiği bir haftanın içerisindeyiz. Bu yılki Aşı Haftası'nın hedefi aşılama konusunda sağlık personelinin duyarlılığı ve aşının arttırılması konusunda toplumun dikkatinin çekilmesidir. Aşı uygulamaları ilimizde Aile Sağlığı Merkezlerinde, Aile Hekimliği Birimlerinde ve hastanelerde yapılıyor, bu aşılar ücretsizdir. Aşılamanın önemini her fırsatta vurgulayacağız. Aşılama imkanını kaçıranlar varsa, onların sağlık kuruluşlarına gelmeleri zorunlu. İlk 10 arasındaymışız, işte bizim hedefimiz her sektörde her alanda Batı Karadeniz’in bu güzel köşesinde Düzce’mizi ilk 10’a sokmak. Ben personeli kutluyorum, bu azimli çalışmasından dolayı, önümüzdeki yıllar göreceksiniz. İnşallah Düzce’nin sağlık alanındaki yatırımları en önde olacak" dedi.

Aşılama oranı yüzde 95

Bu yıl 8.'si düzenlenen Aşı Haftası'nda konuşma yapan İl Halk Sağlık Müdürü Rıfat Poyraz, haftanın amacını anlatarak, Düzce’nin Türkiye genelinde ilk 10 arasında olduğunu belirtti. Poyraz, “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'nin girişimi ile Avrupa Aşı Haftası'nın ilki 22-27 Nisan 2005 yılında düzenlendi. Bizler her yıl ilimizde düzenledik, bu yıl 8.'sini düzenliyoruz. Amacımız, toplumun farkındalığının arttırılması ve 5 yaş altı aşısız çocukların aşısının tamamlanması, erişkinlerde aşının artırılması. Hepatit A aşılarına dikkatin çekilmesi olarak belirlenmiştir. Ülkemizde 1980 yılından bu yana yürütülen geliştirilmiş bağışıklık programı başarılı çalışmalar yapmıştır. 2002 yılından 2012 yılına kadar bebek ölüm oranlarında yüzde yüz bir azalma olmuştur. İlimizde aşılama oranı yüzde 95 üzerinde olup Türkiye genelinde en iyi 10 il içerisindeyiz. Verem Savaş Dispanserimiz başarılı çalışmalarıyla en iyi 5 il arasına girmiştir" şeklinde konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri