ARICILIKTA SORUNLAR SİLSİLESİ

İlçe Haber 23 Kasım 2016 15:14
Videoyu Aç ARICILIKTA SORUNLAR SİLSİLESİ
A
a

Dünyanın dört bir yanına ünü yayılan Yığılca balında her şeyin toz pembe olmadığı ortaya çıktı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bünyamin Ali, Yığılca’da arıcılığın gelişmemesinin nedeninin kendilerini geliştirme gereksinimi içinde olmayan aile tipi işletmeler tarafından yapılmasını gösterdi. Arıcılığın geliştirilmesi için bal ormanı projesi hayata geçirilecek.

Yığılca’da arıcılığı geliştirmek amacıyla Yığılca Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından bal ormanı oluşturma projesi hayata geçirilecek. Yığılca Kaymakamı Furkan Sancaktutar başkanlığında projenin görüşüldüğü, arıcılığın temel problemleri ve çözüm yollarının arandığı toplantıya DAGEM Müdürlüğü, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşları ile üreticiler katıldı.

Arı Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi desteklenebilir
KaymakamSancaktutararıcılığın geliştirilmesi için Yığılca’da yeni bir bal ormanı projesinin hayata geçirileceğinin bilgisini verdiği açıklamasında, Arı Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin gerekirse Kaymakamlık tarafından destekleneceğini ve aktif olarak ticari faaliyette bulunmasının sağlanabileceğini bildirdi.Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM)MüdürüMeral Kekeçoğlu, bal ormanı projesinin başarıya ulaşabilmesi için projenin devam eden yıllarda takip edilmesi gerektiğini, aksi takdirde istenilen başarının yakalanamayacağının altını çizdi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bünyamin Ali toplantıda "Yığılca'da Arıcılığın Temel Problemleri ve Çözüm Yolları" ile "Kooperatifleşmenin Gerekliliği ve Faydaları" konularında bir sunum yaptı. Ali, Yığılca’da arıcılığın en önemli sorununun aile tipi işletmeler tarafından arıcılığın yapılmasının gerekçesini, bu tip işletmelerinde kendilerini geliştirme gereksinimi içinde olmamasına bağladı. Ali Yığılca'da arıcıların pazarlama kooperatifi altında birleşerek markalaşma yoluyla pazara açılması gerektiğini kaydederek arıcılığın gelişmesine ivme kazandırılabileceğini söyledi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri