ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ  

Gündem 22 Kasım 2019 16:58
Videoyu Aç  ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ  
A
a

Kış aylarının gelip çatmasıyla birlikte sebze ve meyve fiyatlarında dalgalanmalar da başladı. Yükselen fiyatlar hem esnafı hem de vatandaşı mağdur etti. Pazarın nabzını yerinde turtan haber ekibimiz, daha önce kilo kilo alınan sebze ve meyvelerin yerini grama ya da tane hesabına bıraktığını, bu yüzden filelerin dolmadığını gözlemledi. Tüketiciler yüksek fiyatlardan, pazarcılar ise umdukları gibi satış yapamamaktan şikayet etti.  

Son dönemde birçok alanda cep yakan zamlar, pazaryerlerine de yansıdı. Kış ayları yaklaşırken, tezgahlarda fiyatlar yükselmeye başlarken, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışla birlikte tüketici daha az alışveriş yapar oldu. Haber ekibimiz de pazardaki son durumu ilgililere mikrofon uzatarak öğrendi. Vatandaşlar pahalılığından şikayet ederken, pazarcı esnafı ise fiyatların uygun olmasına rağmen alım gücü düştüğü için pazara eskisi kadar rağbet olmadığını söyledi.

Fiyat ucuz alıcı yok
Esnafın ve halkın durumunun hiç iyi olmadığını belirten Pazar yeri esnafı Metin Turan şöyle konuştu: “40 yıldır pazarcılık yapıyorum. Pazarda her şeyin fiyatı ucuz fakat alıcı yok, günlük hayat yaşayanlar başladı. Pazara gelen yok gelenlerde bir şey almıyor çünkü insanların parası yok. 40 yıldır esnaflık yapıyorum bu sene esnafın ve halkın durumu hiç iyi değil. Günlük 300-400 lira ile tezgah kapatıyoruz. Vergimi ödüyorum, aidatımı ödüyorum, belediyeye kiramı ödüyorum bu işle alakası olmayan kişiler işportacılık yapıyor. Odaya kayıtlı 280-300 esnaf var piyasada 3 bin esnaf var. Yeri geliyor tezgah paramızı zor ödüyoruz.”

Vatandaşın alım gücü düştü”
30 yıldır Pazar yerinde esnaflık yaptığını belirten Murat Yılmaz şöyle konuştu: “30 yıldır esnafım. Vatandaşların alım gücü çok düşük pazarlara eskisi kadar rağbet yok. Fiyatlar çok uygun olmasına rağmen vatandaş almakta zorlanıyor. Ispanaktan insan zehirlendi denilince vatandaş ıspanağa pek yakın bakmıyor. Bahçeden ıspanağı kesen işçi arasındaki farklı otları ayıklamaz esnaf ve vatandaş dikkat etmek zorunda.”

Fiyatlar normal”
Fiyatların normal olduğunu ifade eden esnaf Yakup Şahin şöyle konuştu: “Havaların iyi olmasından  dolayı insanlar pazarlara geliyor. Fiyatlar da normal makul seviyede devam ediyor. Mandalina biraz fiyatlı sebebi az olması ve mesafeden dolayı. Halkımızı pazara davet ediyor günlük taze meyve ve sebze pazarda her gün var.“

Önceden 1 kg alan vatandaş artık yarım kg alıyor”

İnsanların alım gücünün düştüğünü belirten  esnaf Hülya Hanım şunları söyledi:  “35 yıllık esnafım her geçen daha da kötüye gidiyor. Sonumuzu hiç iyi görmüyorum. İnsanlar sadece bakıyor, bakarak doyup gidiyorlar. 1 kg alan vatandaş artık yarım kg alıyor. Bu gidişle insanlar 250 gram alışveriş yapacak gibi görünüyor. Fındık bu sene bölgemizde fazlaydı fiyatlarda gayet iyiydi. Fındıktan dolayı pazarda hareketlilik olur dedik ama oda yok. Sonumuzu pek iyi görmüyorum Allah sonumuzu hayır etsin.”

Pazarda fiyatlar çok pahalı”
Fiyatların çok pahalı olduğunu söyleyen Seyfi Aloğlu şöyle konuştu:  “Pazarda fiyatlar çok pahalı. Haftalık pazar alışverişim 150 lira civarı. İki kişi olmamıza rağmen geçimde çok zorlanıyoruz. Askeri ücretin 2020 lira olduğu ülkede bu fiyatlar çok fazla. Askeri ücretle çalışıp çocuğu olanlar nasıl geçim sağlıyor aklım almıyor. “

Kış ayına göre fiyatlar gayet normal”
Kış ayına göre fiyatların uygun olduğunu söylen Süleyman Karal şöyle konuştu: “6 kişilik haneyiz haftalık 200 lira pazar alışverişi yapıyoruz. Mevsime bakılaraktan pazarda fiyatlar gayet normal. Kış ayına göre fiyatlar gayet normal seyir ediyor.”

Pazarda fiyatlar dalgalanma yaşıyor”
Fiyatların dalgalanma yaşadığını belirten Zekeriya Gündoğdu şöyle konuştu: “Pazarda fiyatlar dalgalanma yaşıyor. Artık geçim işi zor. Emekli maşıyla geçinmeye çalışıyoruz. Enflasyonu düşük gösterip maaşlara zammı az yapıyorlar. Bu şekilde geçim çok zor.”

Fiyatlar çok arttı”
Pazar fiyatlarının çok arttığını söyleyen Neslihan yılmaz şunları söyledi: “Haftalık olarak pazar alışverişi yapıyoruz. Haftalık 100 TL pazar alışverişi yapıyoruz. Fiyatlar çok arttı. Bu şekilde geçim yapmak çok zor oldu. Kiramızı ödemekte zorlanıyoruz.” 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri