Akçakoca’da tsunami olur mu?

İlçe Haber 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç Akçakoca’da tsunami olur mu?
A
a

Akçakoca Kent Konseyi, Akçakoca Kıyı Yönetimi Çalıştayı düzenlendi. 2 gün süren çalıştaya katılan Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, olası bir depremde Karadeniz'de, Japonya'daki gibi şiddetli bir tsunami yaşanmayacağını belirtti.

 

Akçakoca’da düzenlenen Kıyı Yönetimi Çalıştayı’na katılan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, olası bir depremde Karadeniz'de, Japonya'daki gibi şiddetli bir tsunami yaşanmayacağını söyledi. Yalçıner, "Karadeniz'in gölden denize dönüşmesinin mekanizmasını bilmiyoruz. Bu mekanizmalar bugün bilmediğimiz biçimde tsunami oluşturma olasılığını da dikkate almamızı gerektiriyor. Karadeniz için de bildiklerimizin dışında olaylar olabilir. Karadeniz'in içinde dere ve nehirlerin getirdiği alüvyonlar deniz tabanına birikmiş, kaymaya müsait yapılar var. Küçük bir depremle tetiklenebilir. Bu yapıların araştırılması önemlidir. Ne zaman hangi büyüklükte kayma yaratıp, tsunami oluşturacağı bilinmemektedir. Bu konu üzerinde çalışılması gerekir. Onun için kritik yapılarda tsunami olasılığını Japonya'dan aldığımız dersle dikkate almamız gerekir. Japonya'da yaşanan tsunami Karadeniz'de yaşanır mı? derseniz, bu şiddet de yaşanmayacağını söyleyebilirim. Çünkü oradaki fay mekanizması Karadeniz'de yok" dedi.

Karadeniz'de depremin tetikleyeceği heyelanların olma ihtimalinin olduğunu söyleyen Prof.Dr. Yalçıner, "Karadeniz'in tarihinde 6'yı aşan depremler bile çok çok azdır. Ancak, küçük depremlerin tetiklediği heyelan ihtimali vardır. Belli ölçüde tsunami oluşur" diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri