300 YIL ÖNCE ORTAYA ATTILAR!

Gündem 12 Mart 2018 11:05
Videoyu Aç 300 YIL ÖNCE ORTAYA ATTILAR!
A
a

Düzce Üniversitesi’nde Çerkez sürgünleri ve Düzce’ye geliş hikayeleri anlatıldı. Konferansın konuşmacısı Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, üç yüz yıl önceye kadar ‘Kafkasya’ diye bir terimin olmadığını dikkat çekerek, Rusya Bilimler Akademisi’nin buraların vahşi bir yer olduğunu göstermek amacıyla bu terimi ortaya çıkardığını söyledi. Ayrıca Düzce’de Sarıdere, Develi ve Munc

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından, “Osmanlı Arşivinden Çerkez Sürgünü ve Düzce’ye Yerleşim” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.Fen Edebiyat Fakültesinde Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Düzce Üniversitesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Fehmi Altın’ın moderatörlüğündeki programda sunum yapan Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, Düzce Üniversitesi ‘ne davet edilmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, programa ilgi gösteren herkese teşekkür etti.

Amerika kıtası gibi bomboş bir bölge olduğunu göstermek istediler”
Kafkasya teriminin ve Kafkas sürgününün ortaya çıkma zamanının hemen hemen aynı ana denk geldiğini belirten Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, üç yüz yıl önceye kadar hem Kafkasya’da yaşayan insanların, hem de dünyanın diğer yerlerinde yaşayan insanların Kafkasya diye bir terim bilmediklerini dile getirdi. Rusya Bilimler Akademisi’nin Kafkasya diye bir terim ortaya çıkardığını söyleyen Bilge, bu terimin ortaya çıkarılış amacının bölgeye bir coğrafi isim sağlayarak hem Rus basınına hem de dünya basınına bu bölgenin Amerika kıtası gibi bomboş bir bölge olduğunu, buraların vahşi bir yer olduğunu göstermek istediklerini ifade etti.

Osmanlı’nın yenilmesi Çerkez sürgününü hızlandırdı
Yapılan algı operasyonları sonrasında Ruslar’ın bu bölgeleri medenileştirme bahanesiyle burada bulunan yerli halkı sürgün etmeye başladığını katılımcılarla paylaşan Araştırmacı-Yazar Sadık Müfit Bilge, 19. yüzyılda başlayan Osmanlı - Rus savaşlarında Osmanlı’nın yenilmesinin, Çerkez sürgününü hızlandırdığını belirtti.

Düzce’de ilk göçmen köyleri Sarıdere, Develi ve Muncurlu
Ruslar’ın diğer milletlere göçü isteğe bağlı tutarken sadece Çerkezler’e zorunlu hale getirdiğinin altını çizen Sadık Müfit Bilge, 1867 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda Muhacir Komisyonu kurularak Anadolu’ya gelenleri belirli yerlere yerleştirdiğini, Düzce’de de Sarıdere, Develi ve Muncurlu köylerinin ilk göçmen köyleri olduğunu söyledi.
Program sonunda yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Araştırmacı Yazar Sadık Müfit Bilge’ye Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Fehmi Altın tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri