27 GÖNÜLLÜ SAHAYA ÇIKIYOR

Gündem 11 Ocak 2018 11:50
Videoyu Aç 27 GÖNÜLLÜ SAHAYA ÇIKIYOR
A
a

Çocuklar adına hızlı kentleşmenin etkileriyle mücadele etmek amacıyla Unicef’in hayata geçirdiği Çocuk Dostu Şehirler Projesi’nin Düzce’de ilk uygulandığı adres olan Çilimli’de 27 gönüllü genç, ilçedeki ebeveyn ve çocuklarıyla ihtiyaçları konusunda birebir görüşmelerde bulunacak. Anket çalışması öncesi gönüllü gençlere ilçe kütüphanesinde eğitim verildi.

İçişleri Bakanlığı ve UNİCEF'in birlikte yürüttükleri “Çocuk Dostu Şehirler Projesi” Düzce’de ilk kez Çilimli’de uygulanmaya başlandı. Çocuk Dostu Şehirler programı ile şehir içinde yaşam alanı bulmakta güçlük çeken çocuklar için belediyelerle birlikte ihtiyaç analizleri yapılıyor, eylem planları oluşturuluyor ve ihtiyaçlar karşılanıyor. Bu kapsamda Çilimli Belediyesi’nin katkılarıyla projeye gönül veren 27 gençle sahada yapacakları anket çalışması öncesi bir toplantı yapıldı. İlçe kütüphanesinde gerçekleştirilen toplantıya Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz ve Çocuk Dostu Şehirler Proje Koordinatörü Elif Kaplan da katıldı. Toplantıda proje hakkında bilgilendirilen 27 gence, Çilimli halkı ile yapacakları çocukların ihtiyaç duyduğu unsurların belirlenmesine yönelik görüşmede izleyecekleri yollar anlatıldı.

İhtiyaçlar belirleniyor
Çocuk Dostu Şehirler Proje Koordinatörü Elif Kaplan, proje hakkında şöyle konuştu: “Biz burada Çilimli’deki çocukların, anne-babaların ihtiyaçlarını Çilimli’deki çocuklardan Çilimli’de yaşayan anne babalardan nasıl öğreniriz biraz burada anlatmaya çalıştık. Çok da güzel katkı sağlandı. Sonuçlarla birlikte iş belediyeye düşecek.”

Yerinde teşhisi koymak için önemli bir metot uygulanacak”
Çiilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz ise şunları kaydetti:“Şimdi burada tam da böyle yerinde teşhisi koymak için önemli bir metot uygulanacak. Bu metodu inşallah arkadaşlarımız güzel bir şekilde sahada uygular, uyguladıktan sonra iyi bir veri elde ederiz. İşte bundan sonra teşhisi koymak kolay olur. Önemli olan sorunu bulmak. Biz zaten böyle bir ekip kurmak istiyorduk, arkadaşlarımız da bununla ilgili çalışmalar yapıyordu. İnşallah farklı alanlarda da bunu kullanmak istiyoruz. İnşallah bundan sonra farklı alanlarda devam ederiz.”

Projenin amacı
Projenin amacından da bahseden Yavuz, şu ifadeleri kullandı:“Burada yapılan programın amacı ilçemizde bir anket ekibi oluşturmak. Belediye olarak birçok durumda nasıl bir çözüm oluştururuz bunu, burada yaşayan insanlardan öğrenmek amacıyla böyle bir çalışma yaptık. Tabii ki bu Unicef aracılığıyla yapılan bir proje. UNICEF bugüne 10 belediyede böyle bir eğitim vermiş. Onlardan bir tanesi de Çilimli Belediyesi ekibidir. İnşallah bu anket çalışmasını sahada uygulayacağız ve sonuçlara göre biz belediye olarak veyahutta diğer kurumlar olarak nasıl bir yol izlerizi belirleyeceğiz.”

7 mahalle ve 20 köyde anket çalışması yapılacak
Anket eğitimi alan 27 genç Çilimli merkeze bağlı 7 mahalle ve 20 köyde tüm hanelerin tek tek kapısını çalacak. Anne-babalar ve çocuklarıyla ihtiyaçları konusunda birebir görüşmelerle anket yapacaklar. Anket sonucu belediyelerle bir çalıştay yapılarak tartışılacak ve eylem planları oluşturulacak.

 


 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri