2018'E SAĞLIKTA ŞİDDET DAMGA VURDU!

Sağlık 28 Aralık 2018 14:03
Videoyu Aç 2018'E SAĞLIKTA ŞİDDET DAMGA VURDU!
A
a

2018 yılını sağlık açısından değerlendiren Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, yaşanan sorunların çözülemediğini savundu. Sağlıkta şiddetin 2018’de adeta terör halini aldığını belirten Çavuş, somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanması çağrısı yaptı.

Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, 2018 yılında sağlık alanında yaşanan gelişmeleri ve gerçekleştirilen faaliyetleri yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi.
Geride bıraktığımız yılda sağlık çalışanlarının talepleri ve sağlıkta şiddet gibi birçok konuda beklenen gelişmelerin yaşanmadığını belirten Çavuş, atılması gereken adımlarla ilgili de görüş belirtti.
“Maaş zammı, enflasyon farkından bile düşük kaldı”
Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, “2018’de ekonomik sıkıntıların ortaya çıkardığı sorunları fazlasıyla hissettik. Yetkili sendika olarak gezenlerin basiretsizliği ve öngörüsüzlüğü ile attıkları imzalar sonucunda memurun maaş zammı, enflasyonu bırakın enflasyon farkından bile düşük kaldığı bir yılı yaşadık. Yılın son günlerinde hala malum-sen başkanının “Zaten verilecek olan enflasyon farkı ocak ayında ödenmeli” gibi tuhaf açıklamasıyla da aslında memurun zammına ve meselesine ne kadar uzak olduğunu bir kez daha cümle âleme ilan etmiş oldu.” ifadelerini kullanarak, ek zam taleplerini ve bu doğrultuda mücadele vereceklerini dile getirdi.
“Söz verilenin çok gerisinde kalınmıştır”
Sağlık çalışanlarının taleplerinin de karşılanmadığını ifade eden Çavuş, şunları kaydetti: “Yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme yapılmış fakat düzenleme beklenenin ve söz verilenin çok gerisinde kalmıştır. Bazı sağlık meslek mensuplarının kapsam dışında bırakılması, geriye dönük çalışmaları kapsamaması ve fiilen çalışmayan günlerle hesaplandığında 9 yıla 1 yıl olması hem kabul edilemez hem de çalışanlar için bir fayda getirmemektedir. Bunun yanı sıra sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri 2018’de de azalmaya devam etmiştir. Döner sermaye sisteminin çalışanlar için revize edilerek yenilenmesi şarttır. Performansa dayalı döner sermaye gelirleri tüm çalışanlar için makul bir seviyeye çıkartılmalı adaletsizlikler ve belirsizlikler sonlandırılmalıdır.” 
“Dair somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalı”
Sağlıkta şiddet olaylarının geride bıraktığımız yılda daha da arttığını savunan Şube Başkanı Çavuş, şöyle devam etti: “2018 yılında sağlıkta şiddet artmaya devam etmiş ve adeta bir terör halini almıştır. Ne yazık ki çözüm olmazsa bu halin önümüzdeki yılda da sürüp gideceği aşikârdır. Bu nedenle sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sorununa dair somut ve caydırıcı yaptırımlar uygulanmalıdır. Tutuklu yargılama, acil olmayan sağlık hizmetlerinden kademeli men edilme, sıfır toleranslı alan uygulaması çözüm noktasında öncelikli adımlar olmalıdır.”  

“Umarız ki…”
2018 yılını, ekonomik kayıpların hissedildiği bir yıl olarak nitelendiren Çavuş, “Umarız ki 2019 yılı, ek zam başta olmak üzere taleplerin karşılandığı, beklentilerin yerine getirildiği bir yıl olur.  Devletin verdiği görevle milletine hizmet eden kamu çalışanları için iyi ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
2019 yılında da mücadele vermeye devam edeceklerini belirten Düzce Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ekrem Çavuş, “2019 yılında coğrafyamıza, ülkemize ve milletimize huzur temenni ediyorum.” ifadesiyle açıklamasını tamamladı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri