1 yıldır eve kapandı!

Sağlık 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç 1 yıldır eve kapandı!
A
a

1 yıldır eve bağımlı bir hayat... Gözündeki rahatsızlığın giderek artması nedeniyle kör olma tehlikesi yaşayan bir genç... Hastalığı yüzünden okulunu da yarım bırakan 21 yaşındaki Osman Er, bugüne kadarki tedavilerin sonuç vermediğinden dert yandı. Hastalığın kendisini körlüğe götürmesinden korkan genç, daha iyi şartlardaki bir tedavi için yardım elinin uzanmasını istiyor...

Pınarlar Köyü'nde oturan Osman Er'in dünyası yavaş yavaş kararıyor. 21 yaşındaki genç, arkadaşları ile çarşıya gitmek, gezmek en önemlisi çalışmak ve ailesine yük olmak istemiyor. Ancak  küçük yaşlardan bu yana  gözündeki rahatsızlık iddiasına göre yanlış tedavilerle daha da ilerledi... Şimdi kör olma tehlikesi ile karşı karşıya...

 

Miyop, katarak ve gece körlüğü olan Er, göz arkasındaki damarları zarar gördüğü için bir gözünü tamamen kaybetti diğeri de tükenmek üzere. Her yıl numarası büyüyen gözlüklerinden kurtulması için çalmadık kapı bırakmayan ailesi ise böyle bir hastalık sebebiyle Er'in gözlerinden mahrum olmasını istemiyor. Er'i eğitiminden de eden rahatsızlığı tedavi edilmezse, 21 yaşındaki gencin  görme gücü yakında tükenecek.

 

1 yıldır evden doğru belli çıkamayan Er, kendini sakatlamaktan korktuğunu söyledi. Öncelikle hastalığına çözüm arayan Er, tedavi edilemezse engelli raporu verilmesini istedi.

 

Gündüz yüzde 10, gece sıfır

 

Hastalığının nasıl başladığını ve ilerlediğini anlatan Er, "İlk zamanlar böyle değildi. Zamanla puslanmaya başladı. Sık sık baş ağrıları oldu. Gittiğim doktorlar miyopsun böyle devam edecek ve ömür boyu gözlük takacaksın diyordu. Son olarak gittiğim doktor yaşlandıkça gözümü kaybedeceğimi söyledi. Bir işe girip çalışman lazım dendi. Bu duruma alışmam lazımmış "Bana senin gibi ne insanlar var, iş yapıyorlar" dendi. Ben okulumu da yarım bırakmak zorunda kaldım. Kendi ihiyaçlarımı da karşılayamıyorum. Her yeri kırıp döküyorum. Tedavisi varsa olmak istiyorum. İşe girebilir raporu verdiler. "Ben okulu bitiremiyorum nasıl çalışacağım" dedim. "Televizyonda görüyoz onlar yapıyor sen de yapabilirsin" dedi. Ben çalışırım ama kendimi sakatlamaktan korkuyorum. Gündüz yüzde 10, gece sıfır görüyorum son bir yıldır dışarı bile çıkamıyorum." dedi.

 

Ağabeyi Osman Er ise kardeşinin hastalığının tedavisi olduğuna inandığını söyledi.

Abi Er, "Buradaki doktorlar hep yanlış gözlük veriyorlardı. Bir gözünden bahsediyodurduk iki gözünün de rahatsız olduğunu öğrendik. Gözünün arkasındaki damarlar kuruyomuş. İlaç tedavisi gördü, ilaçlar kendisine de zarar vermeye başlayınca bıraktık. Doktorların söylediği tedavisi yok. Biz bunun tedavi edileceğini düşüyorum. Tedavisi yapılıyorsa bizim için en güzel servettir." dedi. 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri