'Zam şart mıydı?'

Ekonomi 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç 'Zam şart mıydı?'
A
a

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ramazan'ın başında akaryakıta zam iyi olmadı. Zam yapılması şart mıydı?'' dedi.

 

Petrol fiyatlarının uluslararası piyasada yükselmesiyle hemen benzinin litresine 11 kuruş arkasından mazota 7 kuruş zam yapıldığını belirten Palandöken, 'Ramazan'ın başında benzine-mazota zam yapılması şart mıydı? Her şeyin fiyatına artış baskısı yaratır. Fiyatlara zam yapmak isteyenlere fırsat doğdu' dedi.

'Benzin fiyatı 5 liraya yaklaştı'

Benzine yapılan 11 kuruş zamla birlikte İstanbul ve Ankara'da 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 4,72 TL seviyelerinden 4,83 TL seviyelerine çıkarak 5 liraya yaklaştığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Uluslar arası petrol fiyatları konjonktüre göre yükseliyor da düşüyor da. İhraç ettiğimiz benzini 1,5 liraya verirken, içerideki yüksek fiyatıyla Norveç'i de geçerek dünya birincisi olduk. Bir litre benzin üzerinde yüzde 71,96 vergi var. Akaryakıt sektöründen sağlanan dolaylı vergiler 2012 yılında, 2011 yılına göre yüzde 11.5 oranında artışla 50.5 milyar TL'ye ulaştı. Bazen genel dengelere bakmak gerekli. Enflasyonist baskının da olmaması için fiyat artışı yerine üzerindeki yüksek vergiden düşülerek fiyat aynı tutulabilirdi' diye konuştu.

'Benzinden sonra mazota zam'

Taşımacı esnafının en büyük maliyetinin motorin olduğunu söyleyen Palandöken, 'Motorin fiyatlarıyla baş edecek durumumuz kalmadı. Taşımacılık faaliyeti ile uğraşan bir esnafın bu fiyatlarla para kazanması çok zor. Kazancımızı yakıt ve yedek parçaya veriyoruz. Motorinin litre fiyatı 2012 Haziran ayında 3,62 TL olup, yaklaşık yüzde 19 artışla bugün 4,31 TL'ye çıkmıştır. 2012 yılı toplam motorin türleri tüketimi, 2011 yılına göre yüzde 6.1 artarak yaklaşık 18.5 milyon metreküp oldu. Durmadan artan akaryakıt fiyatları, esnafımızın ödemek zorunda olduğu gelir vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, Katma değer vergisi, Özel tüketim vergisi, zorunlu sigorta primleri düşünüldüğünde, sınırlı sermayesine emeğini de katarak çalışan nakliyeci esnafının mesleki faaliyetini sürdürmekte ne kadar zorlandığı aşikardır. Başka ülkelerde ticaret amaçlı kullanılan ucuz motorin imkânı bizde de olmalıdır' diye vurguladı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri