"Tüm kesimlere var esnafa yok"

Ekonomi 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç "Tüm kesimlere var esnafa yok"
A
a

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnaf ekonominin dengesi ama girdileri hepsinden pahalı' dedi.

 

En yüksek fiyattan akaryakıtı, elektriği, işyeri ve trafik sigortasını esnaf ve sanatkarın kullandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnaf ekonominin dengesi konumunda. Ancak girdileri tüm kesimlerden daha pahalı kullanıyor. Sigorta primlerini en uzun süre yatırıyor ama en düşük emekli maaşını alıyor. Anayasa'nın 173'üncü maddesi "Devlet esnaf ve sanatkarını korur ve kollar" diyor. Şuana kadar uygulanmayan Anayasa'nın 173'üncü maddesi mutlaka uygulanır hale getirilmelidir. Çünkü esnaf ve sanatkar bugün yanında çalıştırdığı işçisi içinde en yüksek ücretli sigorta primini yatırmakta. Çünkü, esnafa teşvik olmadığı için diğer kesimlerden daha yüksek sigorta ücreti ödemektedir. Tüm kesimlere indirim var. Esnaf ve sanatkara yok' dedi.

'Küçük esnaf mutlaka korunmalıdır'

Esnaf ve sanatkarın girdilerinin yüksek olması, elektrik ve akaryakıt fiyatlarının sürekli olarak yükselmesinin, maliyetleri arttırarak tüm temel fiyatları etkilediğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnaf ekonomin dengesi ama girdileri hepsinden pahalı. Konut ve sanayide kullanılan elektrik fiyatlarından daha yüksek fiyata elektriği esnaf ve sanatkarlar kullanıyor. Bugün en uzun sigorta primini esnaf ödediği halde teşviklerden yararlanamıyor. Yani her şeyin en pahalısını esnaf kullanıyor ama teşviklerden faydalanamıyor. Ondan sonra da "Esnaf için çalışma yapıyoruz" deniliyor. Girdi maliyetlerini, sigorta primlerini düşürücü teşvikler verilmelidir. Yüksek fiyatlı akaryakıttan taşımacı esnafının beli bükülmüş ne yapacağını bilemez hale gelmiş durumda. Şoför esnafına ticari amaçlı ucuz akaryakıt verilmeli ve zorunlu trafik sigorta ücretleri düşürülmelidir. Çünkü şuan şoför esnafının en büyük maliyeti benzin, mazot, sigorta giderleri oluşturmaktadır. Küçük esnafın koruması için acilen gerekli adımlar zaman kaybedilmeden atılmalıdır' diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri