“TAŞINMAZINIZI EVİNİZDEN YÖNETİN”

Gündem 15 Mayıs 2018 13:25
Videoyu Aç “TAŞINMAZINIZI EVİNİZDEN YÖNETİN”
A
a

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Web-Tapu Sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Tapu ve Kadastro İl Müdürü Atilla Eren, E-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek uygulamada, vatandaşların taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da incelemesi için yetki verebileceğini söyledi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahiplerinin taşınmazlarını, tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği Web-Tapu Sistemi’ni hayata geçirdi. "Taşınmazınızı evinizden yönetin” sloganı uygulamaya konan yeni sistemle birlikte tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web-tapu aracılığıyla yaparak tapu müdürlüğüne gitmeden işlem sürecini başlatabilecek.  Düzce Tapu ve Kadastro İl Müdürü Atilla Eren, dün makamında düzenlediği basın toplantısı ile yeni sistem hakkında bilgiler verdi.

Wep-Tapu Sistemi nasıl işliyor?
Wep-Tapu Sistemi’ne girişin E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapıldığını belirten Eren, sistem ile getirilen yenilikleri şöyle anlattı: “Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir. Tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesi için yetki verebilir. Vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilir. Böylece vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler başlatılarak, son aşamaya getirilmiş olur. Web-tapu kullanılarak malik, emlakçılara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir veya verdiği yetkiyi kaldırabilir. Web-Tapu Sistemi’nde, tüm aşamalardan vatandaşlarımız SMS ile bilgilendirilmektedir. Tapu müdürlüklerince Web-tapudan gelen başvurular ilgili memura havale edilir. Memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra ilgilisine tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir. Vatandaş, gerekli ödemelerini elektronik ortamda yaparak, belirlenen saatte tapu müdürlüğüne giderek işlemi tamamlar. Ayrıca Web-tapu ile vatandaşlar, bizzat gelmeden taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis eder veya kaldırabilir. Böylece sahtecilik girişimlerine karşı önemli bir tedbir alınmıştır.”

Tapu müdürlüğüne gitmeden taşınmazlarınızı yönetin”
Yeni sistemi “Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri bir uygulama” olarak özetleyen Düzce Tapu ve Kadastro İl Müdürü Atilla Eren, şunları kaydetti: “Web-tapu, vatandaşlarımızın ve emlakçıların; tapu maliki ile yetki verilen kişilerin, tapu bilgilerini inceleyebildiği, tapu malikinin bizzat tapu müdürlüğüne gelmeden vekaleten işlem yapılmamasına yönelik beyan tesisi ile terkinim yapabildiği, elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yaptığı, eksiklikleri ve tüm bilgileri sms ile alabildiği, başvurusunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebildiği, harç ve döner sermaye bedelini elektronik ortamda ödeyebileceği bir sistem olarak hayata geçirilmiştir.”

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
  • 15:05
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri