'Sigorta ve muayene ücretleri düşürülmeli'

Ekonomi 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç 'Sigorta ve muayene ücretleri düşürülmeli'
A
a

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Sigorta ve muayene ücretleri acilen düşürülmelidir' dedi.

 

Trafikte sigortasız ve muayenesiz olarak seyahat eden 4 milyon araç sahibine Emniyet Genel Müdürlüğünce mektup gönderildiğine dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sigortanın zorunlu, ama fiyatların serbest olmasının yanlış olduğunu söyledi.

'Fiyatlar düşürülmeli'

Trafikte bulunan yaklaşık 17 milyon 191 bin araçtan 4 milyonunun sigortasız ve muayenesiz dolaşmasının tek sebebinin muayene ve sigorta ücretlerinin yüksek olduğunu savunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, 'Sigorta şirketleri zarar ettiklerini ileri sürerek sürekli olarak fiyat artışına gidiyor. Zorunlu olduğu için trafik sigortalarının fiyatlarının serbest olarak belirlenmemesi gerekir. Bu fiyatları kesinlikle devlet vatandaşın ödeyeceği gücü oranında belirlemelidir. Sigorta ve araç muayene ücretleri halkımızın geliri ile orantılı olursa herkes sigortasını ve aracının muayenesini yaptırır, kimse de zarar etmez' dedi.

Ücretler acilen düşürülmeli

Ülke genelinde 17 milyonu aşkın çeşitli araç olduğunu anlatan Palandöken, '4 milyon aracın sigortasız ve muayenesiz trafikte dolaşması demek her 4 araçtan birisinin kurallara uymadığı anlamına gelmektedir. Ancak, bu insanların çoğunluğu isteyerek değil, ücretlerin yüksekliği ve ekonomik bakımdan sıkıntı içerisinde olduklarından sigortasız ve muayenesiz trafiğe çıktıkları kesin. Bunun için yapılması gereken tekrar ediyorum sigorta ve muayene ücretleri acilen düşürülmelidir' diye konuştu.

'Garajdaki araca ceza uygun değil'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Fenni muayenesi geciken araçlara aylık yüzde 5 oranında ceza kesiliyor. Bu tutar yıllık yüzde 60'ı buluyor. Yıllık enflasyonun yüzde 6,2'lere düştüğü, yıllık faizin yüzde 4,6'lara düştüğü bir dönemde bu ceza insafsızlıktır. Geçici görevle yurt dışına giden çok sayıda vatandaş otomobilini garaja kapatıyor. Bu süre zarfında araçlarda kullanılmıyor. Vatandaş, aracını garaja çekmiş ve hiç kullanmamış. Ancak, garajdaki otomobile aylık yüzde 5 ceza işliyor. Bu kabul edilebilir bir uygulama değil' diye konuştu.

'Akaryakıta zam lokomotif ürünleri etkiler'

Palandöken, akaryakıt zamları konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Son 1 hafta içerisinde benzine yapılan ikinci zammın enflasyon hedefini olumsuz etkileyeceğini ve lokomotif konumdaki ürünlerin fiyatlarını arttırarak, vatandaşın alım gücünü düşüreceğini öne süren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Yapılan zamlar enflasyonun artışını tetikler. Vatandaşın bütçesinde en önemli harcama kalemi akaryakıt oldu. Benzin fiyatına yapılan zamlar 76 milyon insanı etkiliyor. Bir hafta önce 6 kuruşluk ve son yapılan 10 kuruşluk zammın ardından 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4. 63 liradan 4. 73 liraya çıktı. Avrupa ülkelerinde petrol fiyatları düşerken ülkemizde yükselmesi hiç hoş değil. Vatandaşın geliri bu zamlarla azalırken, piyasada A'dan Z' ye her şeyin fiyatının artması anlamına da gelmektedir' dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri