'SİGARAYI BIRAKIN' ÇAĞRISI YAPTILAR

Gündem 10 Şubat 2019 10:57
Videoyu Aç 'SİGARAYI BIRAKIN' ÇAĞRISI YAPTILAR
A
a

Dünya Sigarayı Bırakma günü nedeniyle Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay Düzce Şubesi tarafından etkinlik düzenlendi. Düzce’de bulunan bir alışveriş merkezinde stant kurarak vatandaşlara bilgilendirmede bulundu. Etkinlik kapsamında hem karbonmonoksit ölçümü yapıldı hem de farkındalık oluşturmak amacıyla broşürler dağıtılarak vatandaşlar sigarayı bırakmaya teşvik edildiler.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü, Yeşilay Düzce Şubesi, Dünya Sigarayı Bırakma günü dolayısıyla çeşitli farkındalık etkinlikleri yaptı. Bu kapsamda D-655 Karayolu üzerinde bulunan alış veriş merkezinde stand kuran yetkililer, vatandaşları sigarayı bırakmaya teşvik etmek amacıyla, sigara ve tütün kullanımının zararlarını anlattı. Ayrıca sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların neler yapabileceği ve nerelerden yardım alabileceği konusunda detaylı bilgilendirmede bulunuldu. Bilgilendirme broşürlerinin dağıtıldığı stantta ayrıca karbonmonoksit ölçümü de yapıldı.
“Vatandaşlarımıza yönelik farkındalık çalışmalarımız devam ediyor”
Günün anlam ve önemine ilişkin bir değerlendirmede bulunan Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Halk Sağlıkları Hizmetleri Başkanlığı, Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Biriminde Sosyal Hizmet uzmanı Yasin Yekeler, şunları kaydetti:9 Şubat günü 1987 tarihinden beri Sigarayı Bıraktırma Günü olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edildi. 1987 yılından beri toplumsal anlamda sigaranın ve tütün ürünlerinin zararlarıyla alakalı olarak bir farkındalık oluşturmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü bu çalışmayı başlattı ve her sene ülkemizde de vatandaşlarımıza yönelik farkındalık çalışmalarımız devam etmektedir.
“Bırakmak isteyenler birimimize başvursun”
Yekeler, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların izleyecekleri yol ve yardım alabilecekleri yerler konusunda da bilgiler aktararak şunları söyledi; ‘Sigara kullanımı bilindiği üzere dünya üzerinde kullanıcılarının 2 kişiden 1’ini öldüren bir ürün. İnsanlar bununla mücadele etmek adına profesyonel destek arama arayışına girdiler. Biz İl Sağlık Müdürlüğü olarak Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde ve Sağlıklı Yaşam Merkezimizde 2 tane sigara bıraktırma polikliniğine önümüzde ki günlerde aktif bir şekilde çalıştırmaya başlayacağız. Ayrıca aktif olarak Düzce Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde de bir Sigara Bıraktırma Polikliniği’miz var. Vatandaşlarımıza burada muayene olduktan sonra ücretsiz ilaç dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Champix ve Nikotin bantlarını reçete edildiği takdirde ücretsiz olarak vatandaşlarımıza dağıtımını gerçekleştiriyoruz.”
Öte yandan, bu önemli gün dolayısıyla düzenlenen farkındalık etkinliklerinin Düzce’nin çeşitli noktalarında devam edeceği hafta boyunca devam edeceği bildirildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri