‘ŞİDDETE SIFIR TOLERANS’ ÇAĞRISI

Gündem 15 Kasım 2018 09:50
Videoyu Aç ‘ŞİDDETE SIFIR TOLERANS’ ÇAĞRISI
A
a

 

 

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hazırlanan 43 maddelik yasa teklifine ilişkin konuşan Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, yeterli bir değişiklik olmadığı üzerinde durarak, “Şiddeti uygulayan kişiye sıfır tolerans uygulansın. Asla acil dışında sağlık hizmetlerinden faydalanamasın.” dedi.

 

 

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, taslaktaki hükümlerin yetersiz olduğunu savundu.

Sıfır tolerans uygulansın”

Sağlıkta şiddetle mücadele için kanun tasarısında önerilen maddelere değinen Çavuş, şu şekilde konuştu: “Bu sadece savcılık tarafından bir tutuklama kararı verilebilecek şeklinde bir madde ile geçiştirilerek, sağlık personelinin yine yediği dayakla kalacağı şeklinde hiçbir değişiklik yapılmadı. Yani olayın özeti, çıkan yasaya göre de döven dövdüğü, hakaret eden ettiği hakaretle kalacak. Oysa biz diyoruz ki, şiddeti uygulayan kişiye sıfır tolerans uygulansın. Asla acil dışında sağlık hizmetlerinden faydalanamasın veya bir ücrete tabi tutulsun, ileri gidişlerde de hapis cezasına çarptırılsın ve indirim uygulanmasın.”

Bir Kadın Doğum Uzmanı geçici görevle çalışıyor”

Medyada da yoğun yankı bulan sağlık sorunlarına da değinen Başkan Çavuş, “Personel konusunda bir aşama kaydedildi. Yeterli seviyede sağlık personeli ataması yapıldı. Ancak hekim ataması konusunda hala çok büyük sıkıntılar var. İki Kadın Doğum Uzmanı ataması yapıldı ancak ikisi de yan dal seçip gittiler. Şu anda Devlet Hastanesinde bir tane Kadın Doğum Uzmanı geçici görevle çalışıyor. Diğer branşlarda da birçok hekimin görevden ayrılacağını duyuyoruz. Bu çok büyük bir sorun. Düzce 400 bini bulan, yaz aylarında 600-700 bin nüfusa erişen bir il. Burada sağlık tesislerinin yetersiz olduğu da aşikârdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık tesislerinde yaşanan eksikler ve sorunlar nedeniyle düzgün hizmet alamayan vatandaşların, şiddete yöneldiğini ifade eden Türk Sağlık-Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, bu sorunları çözmek için ortak bir çalıştay yapma çağrısında bulundu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri