"Sağlık İçin Hareket Edelim"

Sağlık 1 Eylül 2016 12:00
Videoyu Aç "Sağlık İçin Hareket Edelim"
A
a

Bu yılki teması "Sağlık İçin Hareket Edelim" olarak belirlenen Sağlık Haftası dolayısıyla Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu bir mesaj yayınladı.

 

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, halk sağlığı açısından en önemli amacın, vatandaşların sağlığını hastalanmadan önce koruyabilmek, basit tedbirler ve önlemlerle doktora, ilaca gereksinim duymadan sağlık sorunlarını atlatabilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Vatandaşın kendi sağlıkları ile ilgili gerekli bilinci oluşturmak olarak tanımlanan sağlık okuryazarlığını geliştirmeyi istediklerini belirten Müezzinoğlu, vatandaşı sağlıklı hayat tarzına davet etti. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Çünkü biliyoruz ki, risk faktörlerinin azaltılması, erken tanı ve zamanında tedavi ile binlerce insanımızın hayatının kurtarılması ve büyük acıların önüne geçilmesi mümkündür.” dedi.

Fiziksel hareketsizlik,  ölümlerin yüzde 6'sından sorumlu

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 2001 yılından beri Sağlık Bakanlığı öncülüğünde kutlanmakta olan Halk Sağlığı Haftasının (3 -9 Eylül) bu yılki temasını "Sağlık İçin Hareket Edelim" olarak belirlediklerini kaydetti. Kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet ve kronik solunum yolu hastalıkları nedeniyle her yıl dünyada 35 milyon insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Müezzinoğlu, bulaşıcı olmayan bu hastalıkların önlenebilir nitelikte olduklarını ifade etti. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, mesajına şu sözlerle devam etti: “Kalp hastalıklarının, inmelerin, tip 2 diyabetin yüzde 80'i ve kanserlerin üçte birinden fazlası sağlıklı hayat tarzı benimsenerek önlenebilir. Bunun için tütün ve alkol kullanmamak, sağlıklı beslenmek, fiziksel hareketliliği arttırmak gereklidir. Özellikle fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6'sından sorumludur. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin ve kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedeni fiziksel hareketsizlik olarak gösterilmektedir.”

Obezite çocuklarda alarm verici

Dr. Mehmet Müezzinoğlu, obezitenin önde gelen nedenlerinden birinin de fiziksel hareketsiz olduğunu vurgulayarak, “Obezite eğilimi özellikle çocuklarımızda alarm verici düzeye gelmiştir” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4'ü düzenli (günde 30 dakika veya daha fazla süre ile) olarak egzersiz yapmadığının anlaşıldığını kaydeden Sağlık Bakanı, “Bu yaş grubundaki çocuklarda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama sürenin 6 saat olduğu belirlenmiştir” dedi. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, anne ve babalara böyle seslendi: ”Ülkemizde hızla artan çocuk obezitesinin önüne geçmek ancak sizin çabalarınız ile mümkün olacaktır. Çocuklarımızın sağlıklı ve düzenli beslenmesi, bilgisayar ve televizyon başında geçen sürelerin kısaltılarak, spor ve fiziksel aktivite saatlerinin uzatılması konusunda sizlere büyük görev düşmektedir. Sizler de evlatlarınıza örnek olacak şekilde "sağlık için hareket edin.”

Fiziksel aktivite şart

Ülkenin genelinde kadınların yüzde 87'sinin, erkeklerin ise yüzde 77'sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığını tespit ettiklerini ifade eden Müezzinoğlu, depresyonun azaltılması, kemik sağlığı, kas kuvveti ve kalp-solunum kapasitesinin geliştirilmesi için yetişkin bireylerde her gün en az 30 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite yapılmasını önerdi. Orta şiddetli aktivitelere örnek olarak ise; hızlı yürümeyi, düşük tempolu koşuları, dans etmeyi, ip atlamayı, yüzmeyi, masa tenisini ve yavaş tempoda bisiklet sürmeyi gösterdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Mürzzinoğlu, sağlık haftası nedeni ile yayınladığı sağlık haftası mesajını şu sözler ile sonlandırdı “5-17 yaş grubu ise her gün en az 60 dakika orta şiddetliden şiddetliye doğru giden fiziksel aktivite yapmalıdır. Ancak şunu unutmamak gerekir, fiziksel aktivitenin sağlığı koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için aktivitenin planlı, tekrarlı ve düzenli olarak yapılması gerekir.Halk Sağlığı Haftası vesilesi ile bütün vatandaşlarımıza hastalanmadan sağlıklarını koruyabildiğimiz, hareketli, sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri