'KIZ ÇOCUKLARINA GEREKLİ ÖNEMİ VERMEYEN TOPLUM GELİŞEMEZ'

Gündem 11 Ekim 2018 15:45
Videoyu Aç  'KIZ ÇOCUKLARINA GEREKLİ ÖNEMİ  VERMEYEN TOPLUM GELİŞEMEZ'
A
a

Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Kız çocuklarına gerekli önemi göstermeyen, başta yaşam hakkı ve eğitim hakkı olmak üzere temel insan haklarından faydalanmasını sağlayamayan bir toplumun gelişmesi mümkün değildir." ifadesini kullandı.

Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Dünya üzerinde kız çocuklarına karşı yapılan ayrımcılığa dikkat çektiği açıklamasında Ay, bu önemli günün Afganistan’da, sırf kız çocuklarının da eğitim hakkının olduğunu Dünya’ya haykırdığı için Taliban’ın kurşunlarına hedef olan küçük Malala Yusufzay’la simgeselleştiğini vurguladı.
"Halen çocuk gelin vakaları yaşanıyor"
Baro Başkanı Ay, açıklamasını şöyle sürdürdü: "BM Genel Kurulu'nun 10 Aralık 2011 tarihli oturumunda Peru, Kanada ve Türkiye’nin girişimleriyle kabul edilen bu özel günde, kız çocuklarımıza karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi için mücadele yolları gündeme getirilmektedir.
Ne yazık ki ülkemizde halen çocuk gelin vakaları yaşanmakta, pek çok kızımızın başta eğitim hakkı olmak üzere temel insan haklarından yaşıtların erkek çocukları ile eşit şekilde yararlanmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız. Şarkılara, ağıtlara konu olan Ünzileler, Güldünyalar ve daha isimsiz onlarca kızımız, sadece kız çocuğu olarak dünyaya gelmenin ağırlığını doğdukları andan itibaren taşımaktadırlar. Şüphesiz kız çocuklarına gerekli önemi göstermeyen, başta yaşam hakkı ve eğitim hakkı olmak üzere temel insan haklarından faydalanmasını sağlayamayan bir toplumun gelişmesi ve yüzünü medeniyete dönmesi mümkün değildir. Bu özel günde kadına ve kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi noktasında mücadelemizin tüm platformlarda devam edeceğini bildirir, tüm kız çocuklarımızın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününü Düzce Barosu adına kutlarım."

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri