“KAPANMAMALARI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Gündem 16 Ocak 2020 17:03
Videoyu Aç “KAPANMAMALARI İÇİN  ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”
A
a

Öncü TV’de çarşamba akşamları izleyicisiyle buluşan Kitabın Ortasından programının bu haftaki konuğu Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli oldu. Düzce’de kapanan fabrikalar hakkında konuşan Dertli, “İlimizde iki tane firma kapandı. Birincisi İTO Kilit fabrikası, diğeri Venüs Giyim. Devam etmeleri için elimizden geleni yaptık. Venüs de taşeron çalışan bulamadığı için mecburen şehrimizi terk etti.” dedi.

Öncü TV’nin merakla takip edilen programı “Kitabın Ortasından”ın bu haftaki konuğu Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli oldu. Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu programında çarpıcı açıklamalar yapan Dertli, Düzce’de kapanan fabrikalar, YHT konusunda TSO’nun çalışmaları ve Düzce TSO’nun 2023 hedefleri hakkında konuşan Başkan Dertli, “Düzce’nin gelişmesi için çok çalışıyoruz” dedi.
“Düzce silah ve ağır sanayide çok ilerideydi”
Düzce TSO öncülüğünde gerçekleşen sanayi çalışmaları hakkında açıklamalar yapan Dertli şunları söyledi: “Bundan yaklaşık 50 yıl önce birçok ortaklık kuruldu başarısızlıkla sonuçlandı. Sermayeleri haksız yere el değiştirmiş. Dedemin de ortak olduğu bir şirket vardı. Dedem de bu durumdan mağdur olmuştu. Bir şirket kuralım ortağımda holding olsun dedik. Örnek holdinglerin yapılarını inceledik. Torku holding bize yakın olan kuruluş. Yurt dışındaki çok ortaklı şirketleri de inceledik. Holdingde hisse guruplarını A,B,C olarak ayırdık. Hissedarlar ticaret sanayi odası, ticaret borsası, organize sanayi bölgesi, düzce teknoparkla, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası’nın A gurubu hissedarları olup sembolik bir bedel var. Birde B gurubu hissedarları var. Sermaye koyan kişiler bunların ismi nama yazılır. C gurubumda buradaki hisseleri Düzceli ve bölge halkına verilmesi ihtiyaç olursa uygulanacak bir durum. Vergi finansman gibi güç ve sermayelerin birleşmesiyle oluşur. Düzce silah ve ağır sanayide çok ilerideydi artık bunlardan bahsedemiyoruz. Çoğulda kapatmak zorunda kaldı. Bizim ağaç konusunda liderliğimizin devam etmesi gerekmekteydi ama olmadı. 11 kişilik yönetim kurulu kurumların önereceği adaylarından oluşacak 5 kişide B gurubundan oluşacak. Bir araya gelindiğinde sadece kurumlar değil herkes bir araya gelirse daha güçlü olabiliriz. Sadece Düzce ve bölge değil ulusal bir şekilde olması gerekmektedir. Bu holding için 50, 60 kişiyle görüşme yaptık herkes olumlu ve bunu biran önce olmasını istiyoruz. Mecliste gündeme getirip hızlandıracağız.”
“Devam etmeleri için elimizden geleni yaptık”
Düzce’de kapanan firmalar için ne gibi çalışmalar yapıldığı sorusuna Dertli şöyle cevap verdi: “İşsizlik yüksek rakamlarda. İlimizde iki tane firma kapandı. Birincisi İTO kilit fabrikası. Devam etmeleri için elimizden geleni yaptık. Avrupa açısından yapmış oldukları karardan dolayı kapandı. Bu konuda bizim de yapacağımız bir şey kalmadı. Tekstil firması vardı. Venüs de taşeron çalışan bulamadığı için mecburen şehrimizi terk etti. Dolar ve Euro’nun dalgalanmasını tekstil firmalarını da çok büyük etkiledi. Bunların haricinde kapanan başka yok ama ekonomik olarak küçülmeye gitmekte.”
“Düzce’nin depremden kalkınması için gelen firma olduğunu sanmıyorum”
TSO’nun Düzce’de yatırımcılara ne kadar sahip çıkıyor sorusuna Dertli şunları söyledi: “Düzce depremi olduktan sonra birçok iş yeri yıkıldı. Hükümetin birçok çıkarmış olduğu teşviklerle Düzce’de organize sanayi bölgeleri kuruldu. Birçok firma geldi. Yeni yatırımcılar geldi. Düzce’nin depremden kalkınması için gelen firma olduğunu sanmıyorum. Uluslararası pazarda rekabet edebilmek için bu tür teklifleri kullanmaları gerekmekte.”
“Aralarındaki tartışmayı pek hakim değilim”
Geçmişte Fahri Çakır ve Ertan Taşlı’nın tartışmaları TSO yönetimini nasıl etkilediği konusunda açıklamalar yapan Dertli şunlar kaydetti: “Aralarındaki tartışmayı pek hakim değilim ama kamuoyundan duyduğumuz kadarıyla yönetimle alakalı konulardı. Ben onların Düzce’ye kar getirdiğini değil daha çok insanların gözünde Ticaret ve Sanayi Odası’nın insanların nezdinde düşürdüğünü kanaatindeyim. “Şu haklıdır, bu haklıdır” diye söylemek istemiyorum. Bunlar bir arada toplanarak konuşulup tartışılacak şeyler ama devamlı kamuoyu önünde tartışıldı. Açık seçik konuşuldu. Eksik bulduğumuz şeyleri bizde bir araya gelerek konuşup tartışarak çözüm arayışına giderek kendi aramızda çözüm buluyoruz.”
“Bu tesislerde yaklaşık 5000 insan çalışıyor”
“Düzce’de nitelikli ve kalifiye elaman yeterli mi?” sorusu üzerine Dertli şunları kaydetti: “Daha önce Düzce’de olamayan kuruluşlar ile ilgili tesisler kurduk. Bu tesisler yaklaşık 5 bin insan çalıştırmakta. Çok genç ve dinamik bir üniversitemiz var. Talepleri ne ise kısa sürede hemen eğitimler veriyoruz. Meslek yüksek okullarında bölüm açıp eğitim bile verebiliriz. Mesleki açıdan eğitim almış  eleman konusundan sıkıntı yaslayacaklarını düşünmüyorum. Bu konuda en iyi il olduğunu söyleyebilirim.”
 “Çalışmalara katkı sağlamak istiyoruz”
“Yüksek Hızlı Tren konusunda TSO ne gibi faaliyetler sürdürüyor?” sorusuna Dertli şöyle cevap verdi: “Düzce Üniversitesi’nde Teknoloji Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ayhan Şamandar Bey’in bir çalışması var. Biz de onun çalışmasına katkı sağlamak istiyoruz. Bu anlamda onlarla Ayhan Hoca ve çalıştığı hocalarla bir beraberliğimiz var. Hızlı trende iki tane güzargah var açıklanmış olan. Bir tanesi Gerede, Bolu, Düzce, Sakarya ondan sonraki zaten paralel bir hat. Bir de arka taraftan Beypazarı, Nallıhan, Akyazı üzerinden giden bir hat var. Bu hızlı tren benim bildiğim yük treni değil yolcu treni. Bu yüzden nüfus yoğunluğunun yoğun olduğu yerden geçmesi lazım diye düşünüyorum. Tabii Sayın bakanımız bir açıklama yaptı, yaklaşık 3 yıl önce bu konu gündeme geldiği zaman Ulaştırma Bakanlığı’ndaki yetkililerle yaptığı görüşmede şuanda bizim bu Gerede, Bolu, Düzce güzergahının mümkün olmadığını söylemişler kendilerine aktarmışlar. Fakat şuanda Sayın Milletvekilimiz Ayşe Hanım ve Ayhan Hocamızın bakanlık nezdinde yapmış oldukları girişimlerde bakanlık yetkilileri teknik uzmanlar bu konuyu tekrar değerlendireceklerini söylemişler.”
“Düzce’nin zayıf ve güçlü yönleriyle ilgili swot analizi yaptık”
Düzce’de yerel sanayinin önünü açacak neler yaptıklarını anlatan Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli şöyle cevap verdi: “2000 yılında da ben TSO’da bulunuyordum. O zaman da söyledik; insanlara raporlar yazdık, kitaplar dağıttık dikkate alınmadı. Şimdi tekrar göreve geldikten sonra Düzce’nin zayıf ve güçlü yönleriyle ilgili swot analizi yaptık yani insanların bir araya gelmesi lazım. Atıl kapasiteleri birleştirmeleri lazım. Gereksiz yatırıma girmemek lazım. Uygun teknolojiyi kullanmak lazım. İnsan kaynağı çok önemlidir. İnsan kaynağına erişimde Düzce TSO, İşkur, üniversite gibi kurumlarla beraber çalışmak lazım. Burada teşviklere ve kredilere ulaşırken ihtiyacınız olan nokta atışıyla hangi kredi uygunsa onu almak lazım. Bunları yapan insan başını alır ve global bir firma olur. Gelmeyenler biraz sıkıntı yaşayabilir diye düşünüyorum.”
“2 milyar doların üzerinde bir ihracat yapan il haline geleceğiz”
2023’te Düzce Ticaret Sanayi Odası’nın hedefleri konusunda açıklama yapan Dertli şunları söyledi: “Önce bizim bir seçimimiz daha var. Biz o zaman yönetimde olur muyuz, olmaz mıyız? Onlar adına bir şey söyleyemem ama öngörümü söyleyebilirim. Düzce Çilimli, Gümüşova ve Akçakoca’daki sanayii bölgelerini doldurduktan sonra yaklaşık 2 milyar doların üzerinde bir ihracat yapan il haline geleceğiz. Düzce sanayisinin gelişmesi için büyük firmalara ihtiyaç var Sayın Bakanımızı buradan anmak istiyorum bu fikrine katılıyorum gerçekten Düzce’de büyük sanayici diyeceğimiz insan yok gibi ama bir araya gelip büyük sanayiciden daha fazla büyük olabilecek insanlar var sadece bu insanların bir araya gelmesi önemli olan.”
“Çalışmalarını çok yakından izliyorum”
Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün çalışmaları hakkında değerlendirmeler yapan Dertli şunları kaydetti: “Çalışmalarını çok yakından izliyorum kendisi uzun süre bürokratlık ve bakanlık yaptığı için genellikle planlı, projeli ve uzmanlarıyla birlikte çalışmış. Bu konuda insan kaynağı gerçekten Türkiye’nin en önde gelen insanlarıyla çalışmış ama yerel yönetimler aynı şekilde değil. Sayın Başkanımızın o konuda biraz zorluk çektiğini düşünüyorum. Burada da oradaki kültürü getirmek istiyor. Çok doğru bir mantık.”
Programın son bölümünde kendisine yöneltilen isimler için Dertli, şu yorumda bulundu:
Recep Tayyip Erdoğan: Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekten Ortadoğu’da Asya’da ve Avrupa’da çok üst düzey bir lider olduğunu kanıtladı artık. Kendisini dünya lideri olarak görüyorum.
Devlet Bahçeli: Gerçekten milletini seven, milliyetçi bir insan olduğunu düşünüyorum  
Ahmet Davutoğlu:  Türkiye’nin bir dönem başarısız olduğunu düşünüyorum. Kendisi yeni bir siyasi parti kurdu zaman gösterecek kendisinin başarısını ama Sayın Cumhurbaşkanı gibi uluslararası bir lider olacağını düşünmüyorum.
Muhammet Fatih Erbakan: Kendisini çok tanımıyorum rahmetli babasını tanıyorum. Bizim çocukluğumuzda da çok güzel sempatik güzel üslubuyla konuşan ikna edici bir liderdi.
Faruk Özlü: Türkiye’nin savunma sanayisi geliyor gerçekten savunma sanayinin çağ atladığı dönemlerde oradaki karar mekanizmasının içinde bulunan çoğu projede imzası olan üs düzey yönetici
Zülkif Dağlı: Düzce’de uyum içerisinde çalışıyor. Özellikle bizle TSO ile diğer konularla da uyum içerisinde çalışıyor. Düzce’de taş üstüne taş koyma adetini görüyorum kendisini takdir ediyorum
Mehmet Keleş: Şimdiki bakanımızın tam aksine kısa zamanda hızlı çok işler yapmış kendisine görev edinmiş bir insan olarak görüyorum.
Birol Şahin: Bugünkü taze açıklamasından sonra pek bir şey söyleyemeyeceğim kendisinin kamuoyunda bu söylenen kadar açık bir şekilde amacı olacağını ve oraya geleceğini hesapladığını düşünmüyorum. O islami bir kuralları hatırlatmak istemiş ama açıklama yaparken de kastını aşmış ben o konuda üzüldüğünü düşünüyorum. Ama talihsiz bir açıklama başarılı olmuş bir sporcularımız var bunları takdir etmek gerekir tabi ki Müslüman bir ülkeyiz bir takım giyim kuşamlar var fakat herkes istediğini giyer çok da müdahil olmamak lazım.
Sadullah Ünsal: Baskıyla değil müzakere ile konuşulacak diye aklıma geliyor.
Ahmet Dertli: Ben de her şeyi konuşarak çözüleceği tarafındayım. Baskıyla değil defalarca konuşmak da gerekse konuşmak lazım.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri