‘GÖREN GÖZ’LERİNE KAVUŞTULAR

Gündem 24 Mayıs 2018 15:08
Videoyu Aç ‘GÖREN GÖZ’LERİNE KAVUŞTULAR
A
a

Görme engelli bireylerin sokakta daha rahat yürümeleri için tasarlanan ve sesli olarak bulundukları yerle ilgili bilgi veren ‘Gören Göz’ cihazları Düzce’de de dağıtılmaya başlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde görme engellilerin bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında ülke genelinde dağıtılmaya başlanan ‘Gören Göz’ cihazı Düzce’de sahiplerini buldu. Düzce’ye 85 adet gönderilen cihazlardan 27’sinin dağıtımı dün Düzce Valiliği Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen programla gerçekleştirildi. Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak navigasyon uygulamasının mevcut olduğu cihazların dağıtım programına Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Zeki Yıldırım, başvuru yapan görme engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Dağıtım devam edecek”
Görme engelli vatandaşlar için bu cihazların büyük önem taşıdığını belirten Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Zeki Yıldırım “Bakanlığımız tarafından görme engelli vatandaşlarımıza bu cihazın dağıtımı yapılıyor. Düzce’ye toplamda 85 cihaz geldi ama biz başvuru yapan 27 görme engelli vatandaşımıza bu cihazları veriyoruz. Daha sonra başvuru yapacak görme engelli vatandaşlarımıza da dağıtım yapacağız. Bakanlıktan gelen eğitici tarafından bugün bunların çalışma şekliyle ilgili eğitim verilecek.” ifadelerine yer verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından görevlendirilen Gören Göz Cihazı eğitimcisi olup kendisi de görme engelli olan Sabit Kılıç da cihazın tanıtımını yaptı.

Cihaz gideceğiniz yerin yol tarifini yapıyor”
Kılıç, “Aslen hukukçuyum ve bu cihazların eğitim sorumlusu olarak bakanlık tarafından görevlendirildim. Toplam 7 ilde görevliyim ve Düzce geldiğim dördüncü il oldu. İki gün boyunca burada olacağım ve eğitimlere devam edeceğim. Bu cihazın içinde görme engelliler için tasarlanmış özel bir navigasyon yüklü ve internete gerek kalmadan çalışıyor. Bu cihaz “Baston kullanımına engel olacak” şeklinde ifadeler kullanılıyor. Bu ifadeler tamamen yanlış ve tehlikelidir. Bu cihaz sadece gideceğiniz yerin yol tarifini yapıyor. Cihazın yazılımı tamamen Türkiye’de tasarlanmış olup sadece görme engellilerin kullanımı içindir.” şeklinde konuştu. Cihazına kavuşan doğuştan görme engelli İsmail Kardüz de sevincini dile getirerek, bu cihazın kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri