‘Gerçekten burası beni çok heyecanlandırıyor’

İlçe Haber 6 Ocak 2021 16:35
Videoyu Aç ‘Gerçekten burası beni çok heyecanlandırıyor’
A
a

Batı Karadeniz’in Efes’i olarak bilinen Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ni Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ve beraberindeki AK Partili meclis üyeleri ve teşkilat mensuplarına gezdiren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Gerçekten burası beni çok heyecanlandırıyor.” dedi.

Düzce’nin tarihine ışık tutan Konuralp Antik Kenti’nin en önemli yapısı olan tiyatro alanında çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, bölgeye gelen ziyaretçileri bizzat ağırlamayı sürdürüyor.
Gölyaka’nın turizmde parlaması için yoğun girişimlerine her geçen gün bir yenisini ekleyen Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan da antik kentteki çalışmaların son durumunu yerinde gördü.
Demircan ve beraberindeki Gölyaka Belediyesi AK Partili meclis üyeleri ve AK Parti İlçe Teşkilat mensupları, Müze Müdürü İhsan Arslan rehberliğinde tiyatro kazı alanını gezerken antik kentin tarihi geçmişi hakkında da bilgiler verildi.
“Dünya turizmine kazandırmaya kararlıyız”
Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ni dünya turizmine kazandırmaya kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı.
Başkan Özlü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Düzce’nin en önemli tarihinin yer aldığı Konuralp’i tarih turizmine katarak diğer şehirlerimizden ve ülkelerden vatandaşların merak edip buraya gelmelerini 2 bin yıllık tarihin izlerini burada yaşamalarını istiyoruz. Çalışmalarımızda her geçen gün heyecan verici keşifler ortaya çıkıyor. Bebek mezarı, su arkı, heykel kaidesi, Medusa Başı’nın bulunmasının ardından son olarak Groteks figürü bulunmuştu. Yine ilgi çeken bir konuda Roma döneminde gladyatörlerin bu alanda savaştığına dair bulgular var. Gerçekten burası beni çok heyecanlandırıyor. Tarihi değerlerimize, kültürlerimize sahip çıkıp, dünyaya tanıtmaya kararlıyız. Bu süreçte antik kentin tanıtılmasında ve ortaya çıkarılmasında destek olan başta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza tüm kurum ve kuruluşlara, personellerimize herkese çok teşekkür ediyorum.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri