“ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR”

Siyaset 9 Ekim 2017 12:56
Videoyu Aç “ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR”
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Kadın Kolları, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesine tepki gösterdi. “Müftülerin görevi Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir.” diyen CHP Düzce Kadın Kolları başkanı Fatma Karaüç, tasarının kabul edilmesini anayasal suç olarak nitelendirdi.

CHP İl Kadın Kolları yönetimi, bugün parti binasında kameraların karşısına geçerek, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın TBMM İçişleri Komisyonu’ndan geçmesini sert dille eleştirdi.

Tasarının kabulüyle ‘Anayasa suçu’ işlenmektedir”
“Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.” diyen CHP Düzce Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç, bu özelliğinin değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğini belirterek şöyle konuştu:“Müftülere tanınan nikâh kıyma yetkisi ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir. Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları cumhuriyetle teminat altına alınmıştır.”

Resmi nikah; kanun önünde eşit olmanın teminatı”
Bu tasarı ile ülkeye ‘İslam devleti olma’ dayatmasının geleceğini iddia eden Karaüç, kadın olarak buna karşı mücadele edeceklerini kaydetti:“Müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikâh yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.” Başta ekonomi olmak üzere ülkenin zor günlerden geçtiğini ifade eden Karaüç, iktidarı anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakla ve çıkarılan bu tasarıyla yaşanan krizlerin üzerini kapatmak için kullanmakla suçladı.

Müftülerin görevi Müslümanlara yöneliktir”
Son olarak Atatürk’ün ilkelerine ve hukuku üstün tutan devlet yaratma idealine sahip çıkacaklarını ve müftülere nikah kıyma yetkisi verilen yasa tasarısının kabul edilemeyeceğini belirten CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç şu ifadelerde bulundu: “Müftülerin görevi kanunla belirtilmiştir. Buna göre müftülerin görevi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönergesinin 90. maddesinde, İslam dininin; itikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir.”

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
  • 14:18
  • 15:55
  • 15:04
  • 14:34
  • 16:14
  • 09:25
  • 17:08
  • 17:04
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri