“AHİLİK BİR KARDEŞLİK TEŞKİLATIDIR”

Gündem 17 Eylül 2018 15:27
Videoyu Aç “AHİLİK BİR KARDEŞLİK TEŞKİLATIDIR”
A
a

Bu yıl 14.’sü gerçekleştirilen Ahilik Haftası etkinlikleri Cedidiye Camisi önünden Anıtpark Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşle başladı. Bir olmanın önemiyle ele alınan Ahilik Haftası kutlama programında konuşan Düzce Vali Yardımcısı Cemal Demiryürek, “Ahilik öncelikle bir kardeşlik teşkilatıdır. Kardeşliğin gereği de paylaşmaktır, zor durumda olana destek olmaktır.” dedi.

Düzce’de Ahilik Haftası etkinlikleri Cedidiye Camisi önünden başlayarak Anıtpark Meydanı’na kadar Düzce Belediyesi Mehteran Takımı’nın da eşlik ettiği yürüyüşle başladı. Yürüyüşe ve Anıtpark Meydanı’nda düzenlenen programa Düzce Vali Yardımcısı Cemal Demiryürek, Düzce Belediye Başkanı Düzce Ay, Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı, kurum müdürleri, esnaf odası başkanları ile üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Ahilik öncelikle bir kardeşlik teşkilatıdır”
Programda konuşma yapan Düzce Vali Yardımcısı Cemal Demiryürek şu ifadelere yer verdi: “Ahilik düşüncesi Selçuklu’da ve Osmanlı’da farklı isimlerle yer almıştır. Ahilik, günümüze kadar esnafa yol gösteren fikir ve düşünce kaynağıdır. Ahilik öncelikle bir kardeşlik teşkilatıdır. Kardeşliğin gereği de paylaşmaktır, zor durumda olana destek olmaktır. Ahilik, sadece bir meslek örgütü dayanışması değil, aynı zamanda kontrol mekanizması olan bir teşkilatıdır. Yeri geldiğinde Anadolu’da Moğol istilasına karşı koyduğu gibi ülkesini, milletini ekonomik saldırılara karşı da savunmasını bilmektir. Ülkemizin ekonomik riskler altında olduğumuz günümüzde de mevcut durumu fırsata çeviren değil, vatandaşı, komşu esnafı ve milletin menfaatini gözeterek faaliyette bulunmalıdır. Unutmayalım ki bir olursak var oluruz, ayrılırsak yok oluruz.”

Günün şartlarına göre kendimizi güncelleyelim”
Ahiliğin önemine değinen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay da şöyle konuştu: “Ahilik, temelleri Selçuklu zamanında atılmış, Osmanlı zamanında kurumsallaşmış bir sivil toplum örgütüdür. Burada esnaf ve sanatkarlarımız bir araya gelerek sorunlarını çözme noktasında o tarihlerden başlayarak bir organizasyon içersine girmişlerdir. Günümüzde emperyalist güçlerin büyük marketleri, büyük ticarethaneler büyük küçük bakkallarımızı yıkmaktadır. Bun şunu tavsiye ediyorum ki küçük bakkallar, marketler bir araya gelerek bunlara karşı direnmeli, günün şartlarına göre pozisyon almalıdır. Yoksa büyük balığın küçük balığı yuttuğu gibi aradan çıkarlar. Günün şartlarına göre kendimizi güncelleyelim. Burada özellikle oda başkanlarımız bütün üyelerini bu konuda eğitsinler, bir araya gelsinler, tek başına hareket etmesinler ve büyük ticarethaneler, büyük fabrikalar kursunlar yoksa eriyip giderler.”

Mesuliyetimiz ağırdır”
DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı ise şu ifadelere yer verdi: “Mesuliyetimiz ağırdır. Düzce’mizde ve ülkemizde esnaf ve sanatkarlarımız sadece işleriyle değil Selçuklu zamanında teşkilatlanan esnaf odası bu ülkenin mayası olmuş, çimentosu olmuştur. Ülkemizi ayakta tutan bir görevi de asırlar boyu teşkilatımız yerine getirmiştir. Bizim kültürümüzde, bizim medeniyetimizde esnaf sadece alan, satan, ticaret yapan kişi değildir. Esnaf, kentimizin, mahallemizin, sokağımızın abisidir. Esnaf, kültürel değerlerimizin, toplumsal yaşamımızın, sosyal dayanışma ve adaletin adeta teminatıdır. Toplumumuzun bugün daha fazla akla, bilime, çalışmaya ihtiyacı vardır. “Konuşmanın ardından Ahilik Haftası kapsamında esnaflara ödül töreni yapılarak kurulan esnaf stantları gezildi ve katılımcılara pilav dağıtımı gerçekleştirildi.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sitemiz yenilendi, tasarımı sizce nasıl ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Düzce Manşet Gazetesi - Düzce Asayiş Güncel Sağlık Eğitim Siyaset Spor Haberleri